2013. június. 06. 13:47 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 06. 13:35 Világ

A családon belüli erőszak ádozatairól állapodtak meg az uniós miniszterek

Az uniós országok igazságügyi miniszterei csütörtökön Luxembourgban elfogadták azt az európai bizottsági javaslatot, amely az erőszakos cselekmények - és különösen a családon belüli erőszak - áldozatainak az egész EU-ra kiterjedő védelméről szól.

A javaslat értelmében az erőszakos cselekményeket elszenvedők számíthatnak majd arra, hogy a hazájukban meghozott távoltartó határozat tartózkodási helyüktől függetlenül az egész unió területén védelmet biztosít számukra. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az egyes uniós országokban meghozott távoltartó határozatokat minden tagállamban el kell majd ismerni. 

A felmérések szerint az európai nők mintegy egyötödét életük folyamán legalább egyszer fizikailag bántalmazzák. Viviane Reding igazságügyi EU-biztos nyilatkozatban üdvözölte a miniszterek jóváhagyó állásfoglalását. Bízik abban - tette hozzá -, hogy a tagállamok mielőbb gondoskodnak az irányelv megvalósításáról.

Az uniós jogszabály 2015. január 11-én lép hatályba.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.