Érvénytelen az alkotmányt kidolgozó bizottság működése Egyiptomban
Érvénytelenítette az egyiptomi alkotmánybíróság vasárnap az iszlamista többségű szenátus és a decemberben elfogadott új alkotmányt kidolgozó bizottság működését - közölte a hivatalos média.
Az alkotmánybíróság alkotmányellenesnek ítélte a szenátus megválasztásának alapjául szolgáló törvényt, valamint az alkotmányozó bizottság tagjainak megválasztási kritériumait - jelentette a MENA hivatalos hírügynökség. Megfigyelők a döntést az igazságszolgáltatás és a kormányzat közötti harc újabb fejezetének tekintik, amely csapást mér az iszlamisták hatalmi túlsúlyára.
Igazságügyi források szerint Maher al-Beheiri, a bíróság elnöke mindamellett kijelentette, hogy a szenátus - a súra tanács - a helyén maradhat a következő parlament megválasztásáig, de törvényeket nem hozhat. Az alsóházat - a szintén iszlamista többségű népi gyűlést - még tavaly júniusban oszlatta fel az alkotmánybíróság, ugyancsak alkotmányellenességre hivatkozva.
Több panaszt nyújtottak be a szenátus ellen a választási mechanizmus szabálytalanságaira hivatkozva, s hasonlóképpen több beadvány panaszolta a szintén iszlamisták uralta alkotmányozó bizottság munkáját is, miszerint olyan szöveget dolgozott ki, amely nem képvisel minden egyiptomit. A testületet bojkottálták a liberálisok, a baloldaliak és a keresztény közösség képviselői.
Egyelőre nem világos, milyen következményekkel jár majd a bizottság működésének érvénytelenítése: visszavonják-e az általa kidolgozott alkotmányt, amelyet decemberben országos szavazáson hagytak jóvá - viszonylag alacsony, mintegy 35 százalékos részvétellel.
Mohamed Murszi államfő hivatala eddig nem reagált a vasárnapi bírósági döntésre. Az iszlamista Muzulmán Testvériség támogatta államfő tavaly júniusi 30-i hivatalba lépése után pár nappal megpróbálta visszahelyezni funkcióiba az alkotmánybíróság által törvénytelennek nyilvánított parlamenti alsóházat, de azután meghajolt a bírósági határozat előtt, és visszakozott.