Sugárzás ért 30 embert egy japán laborban
Legalább 30 ember volt kitéve radioaktív sugárzásnak egy csütörtökön történt baleset során egy japán atomfizikai laboratóriumban - közölte vasárnap a japán atomenergia-ügynökség a balesetben érintett dolgozók kivizsgálását követően.
Az Ibaraki prefektúrában található laboratóriumban és környékén összesen 55-en tartózkodtak a balesettel végződött kísérlet alatt, közülük 19-en biztosan nem kaptak sugárdózist, hat embert pedig még nem vizsgáltak ki - közölte a kormány égisze alatt működő ügynökség a Kyodo hírügynökség jelentése szerint.
A legnagyobb mért sugárdózis 1,7 milliSievert volt. A nukleáris létesítményekben dolgozók éves egészségügyi határértéke Japánban 50 milliSievert. Magyarországon az egy évi természetes eredetű sugárterhelés 3 milliSievert.
Az NHK japán televízió jelentése szerint a szivárgást megelőzően a laboratórium dolgozói figyelmen kívül hagyták a berendezések hibáját jelző riasztó megszólalását, a radioaktivitás emelkedését követően pedig csupán egy rövid szünetet tartottak a kísérletben.
A szünet közben beindították a szellőző berendezést, így jutottak a légkörbe a radioaktív anyagok. A szivárgás tényét csak másnap vették észre, amikor egy, a laboratóriumhoz közeli mérőálláson a szokásosnál magasabb sugárzást mértek.
A csütörtöki kísérlet során a tudósok aranyat bombáztak protonnyalábokkal, hogy elemi részecskéket hozzanak létre.
A laboratóriumot üzemeltető japán atomenergia-ügynökséget a közelmúltban gyakran vádolták a biztonsági előírások rendszeres figyelmen kívül hagyásával. Egy nemrég közzétett jelentés szerint például az ügynökség egyik - 1994-es átadása óta két balesetet is elszenvedett - kísérleti reaktorában közel 10 ezer biztonsági vizsgálatot mulasztottak el az évek során. A jelentés megállapításai miatt az ügynökség elnöke lemondani kényszerült.