2013. május. 14. 16:08 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 14. 16:06 Világ

Orosz melegek: tombol a homofóbia, mióta újra Putyin az elnök

Helyzetük rosszabbodására panaszkodnak az oroszországi melegek azóta, hogy újra Vlagyimir Putyin foglalta el az elnöki posztot. Nagyon sokszor megverik őket, de az ügyek egy része el sem jut a rendőrségig. Egy pszichológus szerint az oroszok melegekhez való viszonya a középkorban toleránsabb volt, mint a korabeli Nyugat-Európáé.

A dél-oroszországi Volgográdban múlt héten brutálisan megkínoztak és megöltek egy 23 éves fiatalembert az ivócimborái, miután elismerte, hogy meleg. A bűntettről a nyomozók számoltak be így, megtéve azt a ritkaságnak számító lépést, hogy egy gyilkosság indítékaként a homofóbiát nevezték meg.

Az eset melegjogi aktivisták szerint jól példázza, milyen erőszakhullám indult a homoszexuálisok ellen az elmúlt évben, amióta az elnöki posztot újra elfoglaló Vlagyimir Putyin felvállalta a családi értékek védelmét, támogatást adva ezzel az orosz társadalom konzervatív többségének.

A "melegpropaganda" kiskorúak közti terjesztését tiltó új törvény kidolgozása mellett Putyin bábáskodik afelett a vallási újjászületés felett is, amelynek célja, hogy a pravoszláv egyház - amelynek pátriárkája nemrég a homoszexualitást nevezte az országot fenyegető egyik fő veszélynek - nagyobb társadalmi szerephez jusson.

A homoszexuálisok elleni bűntényekről nincsenek hivatalos összesítések Oroszországban, így a szűkös adatok csak eltakarják a leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű embereket érő támadásokat, amelyek ügye többnyire el sem jut a feljelentésig, vagy más minősítést kap a rendőrségen.

Alekszejev szerint azonban az ilyen bűnesetek mindennaposak Oroszországban. Marija Kozlovszkaja, az LMBT-közösséggel együttműködő ügyvéd egy tavaly év végi internetes felmérést mutat, amelyben a megkérdezett körülbelül 900 oroszországi érintett 15 százaléka mondta azt, hogy az előző tíz hónapban legalább egy tettleges támadás érte.

"Putyin hatalomba való visszatérése óta csak rosszabb lett a helyzet" - vallja Igor Jaszin, annak a mintegy húsz tüntetőnek az egyike, akiket durván bántalmaztak januárban a parlament előtt, amikor tiltakozni próbáltak a "melegpropagandát" tiltó törvénytervezet ellen. "A dolgok mindig is rosszul álltak, de körülbelül egy éve váltak igazán fenyegetővé" - teszi hozzá a 32 éves férfi, egy állami televízió munkatársa.

Jaszin arca csurom vér lett, amikor a magukat pravoszláv aktivistáknak nevező fekete ruhás férfiak egyike az arcába vágott. A támadók záptojással dobálták és ketchuppal öntötték le a tüntetőket, férfiakat és nőket egyaránt a földre löktek, gonosz szellemeknek és boszorkánynak titulálva őket.

Az aktivistáik elleni erőszak olyan gyakorivá vált, és a rendőri védelem pedig olyan gyenge - mondja -, hogy húszan közülük négy hónapja önvédelmi edzésekre járnak egy dél-moszkvai tornaterembe.

Putyin azt mondja, hogy Oroszországban nincs hátrányos megkülönböztetés a melegekkel szemben. Ellenfelei szerint azonban maga is szítja az előítéleteket, amikor a nyilvánosság előtt másodrendű állampolgárokként állítja be őket. Amikor az elnököt áprilisban hollandiai látogatásán több száz, szivárvány színű zászlót lobogtató tüntető fogadta, azt hangoztatta, hogy a törvény nem jelent majd fenyegetést az LMBT-közösség számára, viszont segíthet visszafordítani a lakosság 2001 és 2011 között mért, közel nyolcmilliós megfogyatkozását.

Nemrég arról is beszélt, hogy módosítani kell az orosz gyermekek franciaországi örökbe fogadását szabályozó megállapodást, mert az azonos neműek házasságát engedélyező francia törvény "ellenkezik Oroszország törvénykezési és erkölcsi normáival".

A törvényalkotók szerint épp ezek tükröződnek a "melegpropaganda" elleni jogszabályban, amely megtiltaná az LMBT-események, köztük a melegjogi menetek promócióját, a szervezőket pedig félmillió rubelig (több mint 3,5 millió forint) terjedő büntetéssel fenyegeti.

Igor Kon pszichológus írása szerint az oroszok melegekhez való viszonya a középkorban toleránsabb volt, mint a korabeli Nyugat-Európáé. Ez azonban megváltozott a szovjet korszakban, amikor Joszif Sztálin öt évig terjedő börtönnel rendelte büntetni a „nemi fajtalankodást”. A homoszexuálisokat akkoriban üldözték, és nem engedték belépni a kommunista pártba, vagy kizárták őket onnan.

A homoszexualitás 1993-ban, két évvel a Szovjetunió szétesése után szűnt meg bűnügyi tényállásnak lenni, a melegek megbélyegzése azonban tartja magát, és az aktivisták szerint gyakori, hogy őket teszik felelőssé krónikus társadalmi problémákért.

A független Levada intézet egy tavalyi felmérése szerint az oroszok közel 50 százaléka meg van győződve arról, hogy a melegeket orvosi vagy pszichológiai kezelésnek kell alávetni, 5 százalékuk pedig egyenesen megsemmisítené őket.

Hirdetés