2013. május. 14. 07:43 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 14. 07:33 Világ

Több száz fegyveres lázadó csoport ellenőrzi Szíria északi részét

A szíriai lázadók több száz kisebb fegyveres csoportra töredezve tartják ellenőrzésük alatt az ország északi részét, míg a kormányerők szemlátomást megvetették a lábukat fővárosban, Damaszkuszban - közölte a vöröskereszt egyik vezetője Szíriában.

Marianne Gasser, aki tíz nappal ezelőtt távozott Szíriából, miután letelt a megbízatása a nemzetközi vöröskereszt (ICRC) ottani szervezetének élén, tapasztalatait és a segélyosztás viszontagságait ecsetelve hétfőn beszámolt arról is, hogy április óta a jelek szerint a kormányerők "magabiztosabbak" lettek Damaszkusz környékén. 

A segélyek szétosztását a lázadók, illetve a kormányerők által ellenőrzött területeken nehezítették a fegyveres csoportok által elhelyezett útakadályok és kőből összehordott úttorlaszok. Míg korábban négy óra alatt el lehetett jutni Damaszkuszból az északi Aleppo városába, most ez két napot vesz igénybe az útblokádok miatt. A segélymunkások és független újságírók mozgásának korlátozottsága miatt nehéz elfogulatlan helyzetfelmérést készíteni a két éve dúló polgárháború erőviszonyairól.

Az ENSZ-segélyek elosztásában az ICRC legfőbb partnere Szíriában a Vörös Félhold szervezete. Gasser szerint márciusban Hama városától Alleppóig tartó úton a két szervezetnek mintegy 30 különféle fegyveres csoporttal volt dolga. A vöröskereszt illetékese szerint nehéz felmérni, hogy összesen hány ilyen lázadócsoport tevékenykedik Szíriában, de úgy gondolja, hogy néhány száz lehet belőlük. Mint kifejtette, az olyan nagyobb ellenzéki csoportok, mint amilyen például a Szíriai Iszlám Felszabadítási Front, tulajdonképpen kisebb lázadóosztagok koalíciójaként tevékenykednek. A fekete zászlajáról felismerhető an-Nuszra Front nevű iszlamista szervezet is nagyon felaprózott. Az ellenzéki csoportok sokasága és sokszínűsége miatt is nehézségekbe ütközik a segélyek elosztása, és néha két hétnél is több időt vettek igénybe a tárgyalások a szemben álló felekkel. Még ha sikerült is engedélyt szerezni mindkettejüktől, a segélymunkások szembekerültek olyan csoportokkal vagy orvlövészekkel, akik nemigen engedelmeskedtek senkinek, és tüzet nyitottak bárkire, aki keresztezni merte útjukat.

Egyes iszlamista csoportok ráadásul a szervezet logóján ábrázolt keresztet is kifogásolták, holott az a svájci zászló, és nem a keresztény feszületből eredeztethető. Gasser beszámolt egy incidensről, amely akkor történt, amikor Aleppóba visszatérőben egy ellenőrzőpontnál fiatal, fekete ruhát viselő, nem szíriai férfiakba botlottak. A vöröskereszt illetékese szerint az ilyen idegen harcosok nagyon szélsőségesen viselkedtek, meglehetősen erőszakosak voltak a segélymunkásokkal, és nem titkolták, hogy nem tetszik nekik a vöröskereszt zászlaja.

Hirdetés
Címkék