2013. május. 03. 14:42 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 03. 14:44 Világ

Egy dél-koreai sincs már a keszongi ipari parkban

Az utolsó dél-koreai dolgozók is elhagyták pénteken a keszongi ipari parkot, amely Észak-Korea területén van, de a két ország közösen üzemelteti. Ezzel felszámolták Észak- és Dél-Korea közeledésének utolsó megmaradt jelképét.

Összesen hét olyan dél-koreairól van szó, akik hétfő óta csak azért maradtak az ipari zónában, hogy lezárják a tárgyalásokat Phenjannal az észak-koreai munkásoknak fizetendő bérhátralékkal és bizonyos adókkal kapcsolatban. Az országegyesítés ügyeivel foglalkozó dél-koreai minisztérium közölte, hogy a hét dél-koreai hazatérésével egy időben átlépte a határt két dél-koreai jármű, és elvitte a parkba az észak-koreai dolgozók bérét.

Az utolsó dél-koreaiak távozása azt jelenti, hogy teljesen kiürült a park, amire annak 2004-es megnyitása óta nem volt példa. Elképzelhető, hogy ezzel vége van annak a kísérletnek, amelyben a két ország majdani újraegyesítése céljából azt próbálták bizonyítani: együtt tudnak működni olyan dolgozók, akik két ellentétes gazdasági rendszerből érkeztek. Keszong eddig minden Korea-közi feszültséget túlélt, még azt is, amikor 2010-ben feltehetőleg egy észak-koreai torpedó 46 dél-koreai tengerész halálát okozta.

Megszűnik egy újabb kommunikációs csatorna a két Korea között fennálló utolsók közül, a hivatalosan egymással háborúban álló két ország közötti telefonvonalakat egy olyan központból tartották fent ugyanis, amelynek vezetősége dél-koreaiakból áll, de fizikailag a keszongi parkban van.

Egyes elemzők azt mondják: a dolgozók kivonása tovább erősíti a bizalmatlanságot Szöul és Phenjan között, és kiújul az attól való félelem, hogy egy téves helyzetmegítélés fegyveres konfliktushoz vezethet.

Phenjan azzal fenyegetőzött hétfőn, hogy "döntő lépésre" szánja el magát az ipari parkkal kapcsolatban, ha Dél-Korea az utolsó dolgozóit is kivonja onnan. A homályos figyelmeztetés válaszként érkezett arra, hogy a dél-koreai országegyesítési minisztérium korábban bejelentette: visszahívják utolsó 50 dolgozójukat is Keszongból, miután előzőleg 126-an már hazatértek. Szöul azután szánta el magát a teljes kivonulásra, hogy Phenjan egyértelműen elvetette párbeszédre tett javaslatait.

A Keszong körüli konfrontáció április elején keletkezett, amikor Észak a dél-koreai politikai vezetésnek és a szöuli lapoknak a provokációira hivatkozva blokád alá vonta az ipari övezetet, és megtiltotta a dél-koreaiak belépését annak területére. Pár nap múlva pedig Phenjan felfüggesztett minden gyártási tevékenységet, és kivonta az ott dolgozó több mint 53 ezer munkását.

Hirdetés