2013. április. 29. 14:26 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 29. 14:22 Világ

Orosz külügy: ki kell vizsgálni a vegyi fegyverek bevetését Szíriában

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfőn Moszkvában ismételten követelte a március 19-i "aleppói incidens" - a vegyi fegyver bevetésével kapcsolatos vádak - kivizsgálását.

Az orosz diplomácia vezetője azután fejtette ki Moszkva álláspontját az ügyben, hogy tárgyalt az Afrikai Unió elnökével. A szíriai kormány és fegyveres ellenzéke ugyanis korábban kölcsönösen megvádolta egymást, hogy vegyi fegyvert vetett be Aleppó környékén. Damaszkusz ezután fordult a világszervezet főtitkárához azzal a kéréssel, hogy sürgősen küldjenek szakértői csoportot a helyszínre a történtek kivizsgálására. Lavrov szerint ezt több ország igyekszik megakadályozni. Lavrov szerint még a geopolitikai indíttatású spekuláció is megengedhetetlen a tömegpusztító fegyverek használatával kapcsolatosan.

Az orosz külügyminiszter azzal vádolta az ENSZ több - meg nem nevezett - tagállamát, hogy "nem egészen becsületes indokokkal" gyakoroltak nyomást a világszervezet főtitkárára. Ez utóbbi korábban még egyetért azzal, hogy teljesíteni kell Damaszkusz kérését, és ellenőröket kell a vegyi fegyverek bevetésének helyszínére küldeni. Lavrov nehezményezte, hogy Ban Ki Mun később a szíriai kormánynak küldött levelében már azt a feltételt szabta, hogy az ENSZ-szakértőket engedjék be a közel-keleti ország minden pontjára, minden objektumba, és ott minden jogi és természetes személyt kikérdezhessenek. Az orosz diplomácia vezetője úgy vélte: Szíriában is ugyanazt próbálják most, mint korábban Irakban, ahol szintén tömegpusztító fegyvereket kerestek - utalt Lavrov az Irak elleni háborúra. 

2003. március 20-án az Egyesült Államok és szövetségesei háborút indítottak Irak ellen Szaddám Huszein elnök rendszerének megdöntésére. A hivatalos amerikai indoklás szerint Bagdad nem tett eleget az ENSZ BT 1441. számú, 2002. november 8-án elfogadott határozatának, amely az iraki tömegpusztító fegyverek felszámolását követelte. A BT felhatalmazása nélkül kezdett háború nagy nemzetközi tiltakozást váltott ki, és megosztotta a nemzetközi közvéleményt.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.