Világ MTI 2013. április. 29. 06:55

Most ezért fenyegetőzik Észak-Korea

Észak-Korea azzal fenyegetőzött hétfőn, hogy döntő lépésre szánja el magát az ideiglenesen leállított keszongi ipari parkkal kapcsolatban, ha Dél-Korea az utolsó 50 dolgozóját is kivonja onnan.

A homályos figyelmeztetés válaszként érkezett arra, hogy a dél-koreai országegyesítési minisztérium bejelentette, visszahívják utolsó 50 dolgozójukat is Keszongból, miután szombaton 126-an már hazatértek. Szöul azután szánta el magát a teljes kivonulásra, hogy Phenjan egyértelműen elvetette párbeszédre tett javaslatait.

Az országot vezérlő Koreai Munkapárt központi lapja, a Rodong Szinmun egy Szöulban szemlézett cikkében azt írta, hogy a szöuli döntés meggondolatlan és megvetésre méltó lépés. "Ezek az intézkedések fokozták a komplexum teljes bezárásának kockázatát, és Dél-Korea sohasem moshatja majd le magáról a felelősséget, ha ez a fejlemény bekövetkezik" – áll az állampárt lapjában.

Észak-Korea április 3-án, a dél-koreai politikai vezetés és a szöuli lapok provokációira hivatkozva, blokád alá vonta a keszongi ipari övezetet, és megtiltotta a dél-koreaiak belépését a komplexum területére. Pár nap múlva pedig Phenjan felfüggesztett minden gyártási tevékenységet, s kivonta az ott dolgozó több mint 53 ezer munkását.

"Bár az észak-déli viszonyban hadiállapot uralkodik – hangoztatja a phenjani lap –, megértve a(z ottani) vállalatok helyzetét, mi nem utasítottuk őket távozásra vagy arra, hogy tegyenek lépéseket működésük leállítására." A Rodong Szinmun hozzáfűzi még, hogy "az egyetlen ok, amiért a helyzet nem romlott tovább, az egyelőre a Phenjan által gyakorolt önmérséklet".

A pártlap végül úgy értékeli a helyzetet, hogy amennyiben Keszongot kénytelenek lesznek bezárni, úgy a jelenlegi (dél-koreai) kormányzatot még az előző, Ri Mjong Bak vezette kormánynál is ellenségesebbnek fogják tekinteni.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?