Ácsorogva nézték a rendőrök a pogromot – burmai videót közölt a BBC
A BBC birtokába került egy videofelvétel arról az iszlámellenes porgomról, amelyet buddhista csoportok követtek el Mianmarban.
A mianmari rendőrség készítette azt a videofelvételt, amelyen buddhista csoportok esnek neki muszlimoknak és az ő tulajdonukban álló ingatlanoknak, a filmet a BBC weboldalán közölte azzal a megjegyzéssel, hogy a felvételek felkavaróak.
Meithilában a csőcselék kezdett gyújtogatni a város muzulmán negyedében, 43 ember halálát okozva, és csak a katonáknak sikerült rendet teremteniük a százezres városban.
A BBC által közzétett filmen az látszik, hogy feldühödött tömeg dúl fel egy aranyművesboltot, majd lángba borítja azt. A botokkal felfegyverzett csőcselék még az utcára kiszórt bútorokat is módszeresen, nagy keddvel veri szét. Ezután egy buddhista szerzetes megtámadásáról szerez tudomást a tömeg, emiatt aztán újabb épületeket gyújtanak fel, majd a filmen egy földön fekvő muszlim férfi – kikockázott – alakja látható, akit előzőleg felgyújtottak a buddhisták. A test még él, valaki azt javasolja, hogy öntsék le vízzel, mire másvalaki azt feleli a tömegből, hogy haljon csak ott, ahol van. Ahogyan az előzőt, úgy ezt a jelenetet is tétlenül ácsorgó rendőrök nézik végig.
A Human Right Watch jogvédő szervezet nemrég emberiesség elleni bűncselekményekkel és etnikai tisztogatással vádolta meg a mianmari hatóságokat és a biztonsági erőket. A jogvédő szervezet éppen azt emlegette fel, hogy Arakán szövetségi államban tavaly a buddhista többséghez tartozó helyi lakosok számos muszlimmal végeztek a szerzetesek és a biztonsági erők szeme láttára, s az arakáni kisebbség mintegy 125 ezer tagját elűzték.
Miközben az EU külügyminiszterei a tervek szerint hétfői luxemburgi találkozójukon döntenek arról, hogy feloldják-e a Mianmarral szemben fennálló szankciókat, a HRW a szankciók fenntartását kérte az Európai Uniótól a muszlim kisebbségével szemben folytatódó erőszakcselekmények miatt. Phil Robertson, a HRW ázsiai részlegének igazgatója szerint elsietett lépés lenne a szankciók feloldása. "Az államban továbbra is rendkívüli állapot van érvényben. Az is egy fontos kérdés, hogy valóban ellenőrzése alatt tartja-e a hadsereget Thein Szein elnök, és ezt figyelembe kell venni, mielőtt a büntető intézkedések eltörléséről beszélünk" – mutatott rá.