2013. április. 18. 14:49 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 18. 14:47 Világ

Rábólintott a ciprusi mentőcsomagra a Bundestag

A német szövetségi parlament alsóháza (Bundestag) nagy többséggel elfogadta a ciprusi mentőcsomaghoz való hozzájárulást. A csomag mellett 487 képviselő szavazott, ellene 102, és tizenhárman tartózkodtak. A mentőcsomaghoz az EU 9 milliárd euróval, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 1 milliárd euróval járul hozzá.

Németország olyan euróövezeti országok közé tartozik, ahol a parlamentnek kell jóváhagynia az euróövezeti mentőcsomagokhoz való hozzájárulást.

A ciprusi segélyezést lebonyolító ESM (európai stabilitási mechanizmus) döntéshozó testülete várhatóan még csütörtökön jóváhagyja a folyósítást, így Ciprus május elején már megkaphatja az első részletet.

Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter még a szavazás előtt elengedhetetlennek nevezete a ciprusi mentőcsomagot az európai pénzügyi stabilitás és cselekvési szabadság biztosítása szempontjából.

"Ha nem segítjük ki Ciprust, akkor elkerülhetetlenül csődbe jut", ami aztán könnyen átgyűrűzhet más európai krízisországokra és veszélybe sodorhatja a már elért válságrendezési eredményeket – figyelmeztetett. Az euróövezeti országok a helyes utat választották az adósságszolgálati válság rendezésére – mondta Wolfgang Schäuble.

Az SPD frakcióvezetője Frank-Walter Steinmeier ugyanakkor keményen bírálta a pénzügyminisztert a ciprusi válságrendezés miatt. "A ciprusi mentőcsomagra adott igen szavazatunk nem a német kormány ciprusi politikájának szólt" – fogalmazott. "Az maga volt a dilettantizmus" – mondta.

Renate Künast a zöldek frakcióvezetője szerint a német kormány túl keveset tett a pénzpiacok szabályozása és az adóparadicsomok elleni harc érdekében.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.