Összecsapások voltak egyiptomi városokban
A Mohamed Murszi államfő ellen tüntetők két észak-egyiptomi városban is összecsaptak pénteken az elnököt támogató iszlamistákkal, illetve a kivezényelt rendőrökkel.
A Földközi-tengeri Alexandriában - egyelőre nem azonosított, de feltehetően iszlamista - támadók kövekkel dobálták meg az államfő és a mögötte álló Muzulmán Testvériség ellen tüntetőket, akik szintén kőzáport zúdítottak az ellenségeskedőkre. A városban néhány héttel ezelőtt már voltak összetűzések, amikor tüntetők megtámadták az iszlamista Muzulmán Testvériség irodáját.
A tüntetők ezúttal is azért tiltakoznak, mert szerintük az államfő a jogrend megsértésével, illetve az igazságszolgáltatás függetlenségének felrúgásával igyekszik konszolidálni hatalmát.
Összetűzések voltak a tüntetők és a kivezényelt rendőrök között Zagazig városában is. A Nílus folyó deltavidékén fekvő város abban a tartományban található, ahonnan Murszi elnök származik.
Kairóban közben péntek este tüntetők százai gyűltek össze az elnök által kinevezett főügyész, Talaat Abdalla tábornok irodája előtt, és távozását követelték. A főügyész a hét elején letartóztatási parancsot adott ki öt ellenzéki aktivista ellen, akiket azzal gyanúsítottak, hogy a múlt hét végi kormányellenes tüntetések fő szervezői voltak. A múlt pénteki összecsapásokban több mint kétszázan sebesültek meg.
Mohamed Murszi államfő meg nem nevezett összeesküvőket vádolt a tiltakozó megmozdulások szervezésével, és "a nemzet védelmében" különböző lépésekkel fenyegetőzött, de nem részletezte őket.
Murszi egyre növekvő haraggal szembesül azóta, hogy mozgalma a tavaly júniusi választásokon a hatalomba emelte. Ellenfelei azzal vádolják őt és a Muzulmán Testvériséget, hogy egyedült akarja uralni a Hoszni Mubarak elnök két évvel ezelőtti megdöntésével kezdődött korszakot, s e törekvésében az antidemokratikus rendőri erőkre támaszkodik.
A testvériség viszont azzal vádolja a világi ellenzéket, hogy zavargások szításával akarja megkaparintani a hatalmat, amelyet nem sikerült megszereznie a választásokon, s a szüntelen tiltakozásokkal meghiúsítja azokat az erőfeszítéseket, amelyek a közben térdre kényszerült gazdaság talpra állítására irányulnak.