2013. március. 24. 08:15 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 24. 14:10 Világ

Berezovszkij ügyvédje szerint az orosz nagyvállalkozó öngyilkos lett

Moszkvai ügyvédje szerint a Nagy-Britanniában élő orosz nagyvállalkozó, Borisz Berezovszkij öngyilkos lett. Ezt a verziót erősíti a Forbes orosz verziójának honlapján ismertetett, a magazin egyik újságírójával halála előtt folytatott - nem rögzített - beszélgetése is, amely szerint az orosz mágnás úgy fogalmazott, hogy nem látja értelmét az életének. Egybehangzó vasárnapi brit sajtóértesülések szerint is öngyilkosságot követhetett el Borisz Berezovszkij orosz oligarcha, akit előző nap találtak holtan dél-angliai házában.

"Már nincs értelme az életemnek. Nem akarok politizálni. Nem tudom, mihez fogjak. Hatvanhét éves vagyok" - mondta péntek este, néhány órával halála előtt Ilja Zseguljevnek, a Forbes egyik újságírójának. Az újságíró ugyan megígérte a Nagy-Britanniában élő orosz nagyvállalkozónak, hogy nem hozza nyilvánosságra a beszélgetést, de miután értesült a haláláról, úgy döntött, mégis megteszi.

Az orosz nagyvállalkozót szombaton holtan találták az angliai Ascot közelében lévő birtokán. A rendőrségi szóvivő a BBC beszámolója szerint "elővigyázatossági intézkedésnek" nevezte, hogy vegyi, biológiai és nukleáris szennyeződések felderítésére és felszámolására kiképzett szakértők is bekapcsolódtak a ház átkutatásába. A ház köré a rendőrség nagy kiterjedésű kordont vont és több utat lezárt. A szóvivő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a hatóságok megítélése szerint a helyi lakosságot semmiféle veszély nem fenyegeti.

A rendőrség hivatalosan csak annyit közölt, hogy a halálesetre egyelőre "nincs magyarázat". Több vasárnapi brit lap is azt írta azonban meg nem nevezett forrásokat idézve, hogy a 2000-ben Angliába emigrált orosz pénzembert házának fürdőszobájában, a kádban találta holtan testőre. A sajtónak nyilatkozó források szerint nem kizárható az öngyilkosság, tekintettel arra, hogy Berezovszkij súlyos depresszióval küszködött, amióta tavaly elvesztette többmilliárd fontos kártérítési perét egy másik orosz nagybefektetővel, Roman Abramoviccsal szemben.

 Berezovszkij kastélynak is beillő otthonát vasárnap vegyi, biológiai és nukleáris szennyezőanyagok kezelésében jártas rendőrségi szakértők kutatták át, és a kutatás befejezéséig a holttestet sem szállították el. A rendőrségi vizsgálatot vezető tiszt a kutatás után bejelentette, hogy a szakértők az épületben semmilyen veszélyes anyagot nem találtak, és a birtok köré vont kordont is jórészt feloldották.

Alekszandr Dobrovinszkij, Berezovszkij moszkvai ügyvédje az orosz állami televíziónak azt mondta: ügyfele az utóbbi időben rettenetes lelki állapotban volt, és öngyilkosságot követett el. A Berezovszkij család egyik barátja azonban elvetette az öngyilkosságot. "Tele volt adóssággal. Gyakorlatilag összeomlott. Árusította festményeit és más tárgyait" - mondta Dobrovinszkij. "Sok mindenről megváltozott a véleményem. Nagyon idealista elképzelésem volt arról, hogy hogyan lehet Oroszországot demokratikussá tenni. Idealista képem volt arról, hogy ez itt demokrácia Európa közepén. Alábecsültem Oroszország tehetetlenségét, és túlbecsültem a Nyugatot" - tette hozzá.

Berezovszkij a Chelsea futballklub tulajdonosától - korábbi üzlettársától és barátjától - hárommilliárd font kártérítést követelt. Keresete szerint Abramovics fenyegetéssekkel és megfélemlítéssel kényszerítette őt arra, hogy 2001-ben eladja a Szibnyeft olajtársaságban lévő részesedését a tényleges érték töredékéért, 1,3 milliárd dollárért. Abramovics ugyanakkor azzal az érvvel kérte a kártérítési igény elvetését, hogy Berezovszkijnak soha nem volt részesedése a Szibnyeftben, az 1,3 milliárd dollárt "politikai keresztapaként nyújtott segítségért és védelemért" kapta a cég létrehozása idején. A londoni kereskedelmi bíróság tavaly elvetette Berezovszkij keresetét, és meg nem erősített brit sajtóértesülések szerint Berezovszkijnak kellett több tízmillió - egyes források beszámolói alapján 100 millió - fontot kifizetnie perköltség és egyéb kötelezettségek címén.

A brit sajtó forrásai szerint ez - és más, ugyancsak sikertelen peres ügyei - megrendítették az egykor dúsgazdag mágnás anyagi helyzetét, és Berezovszkij az utóbbi időszakban már személyes vagyontárgyait volt kénytelen értékesíteni, hogy pénzügyeit valamiképp stabilizálja.

Hirdetés