2013. március. 03. 22:08 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 03. 22:06 Világ

A vadon élő állatok illegális kereskedelmének visszaszorítását sürgetik

A vadon élő állatokat tizedelő illegális kereskedelem keményebb és hatékonyabb visszaszorítását sürgette vasárnap az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) vezetője, olyan több milliárd dolláros haszonnal járó bűnágazatnak minősítve azt, amely a földgolyó néhány jellegzetes állatfajának kihalásával fenyeget.

Achim Steiner vezérigazgató a veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó Washingtoni Egyezmény (CITES) bangkoki tanácskozásának megnyitóján szólalt fel, külön kiemelve az elefántagyarakkal és a rinocérosztülkökkel folytatott, elsősorban az ázsiai piaci kereslet miatt virágzó illegális kereskedelmet, amelynek hatására az utóbbi években ismét rendkívül elburjánzott az állatokra irányuló orvvadászat az afrikai országokban.

"Az elefántok és az orrszavúk elleni, két évtizede nem tapasztalt méretű irtóhadjáratnak végre fel kell nyitnia a szemünket. Egyes afrikai országokban az elefántállomány 11-12 százalékát mészárolják le évente pusztán az agyaruk miatt" - szögezte le az UNEP vezetője. A vadállatok vagy testrészeik értékesítésére irányuló üzleti tevékenységet a kábítószer- és fegyverkereskedelemhez hasonlította, hiszen - mint mondta - ma már az előbbit is kiterjedt, határokon átívelő, a legkorszerűbb eszközöket is bevető bűnözői szindikátusok szervezik és irányítják. Példaként megemlítette, hogy többször is elfordult, hogy az orrvadászok a hatóságok számítógépes rendszerének feltörése révén "szereztek" kilövési engedélyeket maguknak.

Steiner közlése szerint a trópusokon kivágott, majd eladott fa kilencven százaléka ugyancsak illegális tevékenységből származik, és értéke évente meghaladja a harmincmilliárd dollárt.

A Washingtoni Egyezményt negyven éve írták alá, az átfogó szerződés jelenleg mintegy 35 000 faj kereskedelmét szabályozza. A CITES-hez tartozó 178 állam delegáltjai most azért gyűltek össze a thaiföldi fővárosban, hogy korszerűsítsék az egyezmény előírásait. Paradox módon a CITES egyik legkiemelkedőbb eredményét abban látják a szakértők, hogy szabályozásának köszönhetően sikerült a negyven évvel ezelőtti 2000-ről 25 000-re növelni a rinocéroszok számát Afrikában az ezredfordulóra, ám az utóbbi öt évben ismét felerősödött, megzabolázhatatlanná vált mészárlások könnyen megsemmisíthetik a populációbővülést.

A tanácskozás napirendjén hetven javaslat szerepel, közülük tizenkettő olyan, amely teljesen megtiltaná a tervezetben megjelölt fajok kereskedelmét. Az elefántok és az orrszavúak mellett külön szó lesz a jegesmedvék és a cápák fokozott védelméről is.

Hirdetés