2013. február. 15. 14:40 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 15. 14:40 Világ

Gandhi internáló táborban írt levele rekordot döntött

Rekordáron, csaknem negyvenmillió forintnyi összegért kelt el az indiai függetlenségi mozgalom egykori vezéralakja, Mahátma Gandhi levele egy helyi árverésen.

A levelet maga Gandhi gépelte, amikor 1943-ban a brit gyarmattartó erők őrizetbe vették. A Mullocks aukciós cég képviselője, Richard Westwood-Brokes elmondta, hogy tudomása szerint még soha nem adtak ekkora összeget egyetlen indiai vezető leveléért sem. Eredetileg tizedannyi összeget reméltek az iratért a Ladlauban megrendezett árverésen. A levelet egy idős indiai - a néhai szellemi és politikai vezető harcostársa - bocsátotta eladásra, hogy "gondoskodni tudjon családjáról" - közölte a BBC News.  

Az erőszakmentességet hirdető Gandhi (teljes nevén: Mohandász Karamcsand Gandhi) 1943. október 26-án fogalmazta meg a gyarmati kormány titkárának címzett levelet a britek internáló táborában, előterjesztve kérelmét a maga és követői szabadon bocsátására. 

Westwood-Brokes véleménye szerint az iratnak azért van kiemelt történelmi jelentősége, mert betekintést enged az Indiai függetlenségért folytatott titkos tárgyalásokba.

 

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.