Világ hvg.hu 2013. február. 07. 11:38

Jéghokival küzdeni a magyarságért – a New York Times a székelyekről

A székelyek, illetve a romániai magyarság autonómiatörekvéseinek harcosaként mutatta be a csíkszeredai hokicsapatot a New York Times sportrovatának riportja.

„A hoki klub nagyban hasonlít a legendás spanyol fociklubhoz, a Barcelonához, mely életben tartotta a katalán nacionalizmus lángját Franco tábornok elnyomása alatt” – írja a New York Times szerzője csíkszeredai hokicsapatról.

„Egy küzdelem szimbóluma” (Symbol of a struggle) címmel a cikk a klasszikus angolszász narratíva szerint mondja el a többszörös bajnok hokicsapat és a székelyek történetét: a történelem viharaiban megtépázott, kisebbségbe került népcsoportét, akik nem adják fel, és a hokin keresztül küzdenek azért, hogy nyelvhasználatukat, magyarságukat szabadon megélhessék. A cikk kitér a székelyföldi autonómiatörekvésekre is, melyeknek szintén élharcosa a Székelyföld felirattal pályára álló csíkszeredai Hoki Sport Club.

Kisebb pontatlanságokkal, de a történelmi előzményeket is megismerheti a sportrovat olvasója. A Monarcia összeomlása után határokon túlra került több millió magyar történetét, és a Ceausescu-érát, mely elnyomta a magyar kisebbséget. A szerző a romániai forradalom hőseként mutatja be Tőkés Lászlót, aki meg is szólal a cikkben.

Kékben a Csíkszereda
MTI / Koszticsák Szilárd

Tőkés szerint a hoki a magyar nemzeti identitás kifejezője. A romániai magyar politikus szerint a románok a magyaroknak „nagyon jó barátai”, de sokszor nem akarják őket elfogadni magyarnak. „Ez nem igaz, mi teljes mértékben magyarok vagyunk” – mondta Tőkés. „Ha a holdon élnénk, akkor is magyarok lennénk.”

"Csíkszeredának helyi politikai és társadalmi jelentősége van" – mondta a New York Times-nak Marius Gliga, a Romániai Jégkorong Szövetség technikai igazgatója. „Ez egy kis város. Ha valamivel fel akarják magukra hívni a figyelmet a többi város részéről, akkor valamit mutatniuk kell. És ők a sportot választották. A térség politikusai pedig a csapatot használják a maguk népszerűsítésére.”

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.