2013. február. 07. 07:58 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 07. 07:54 Világ

Ahmadinedzsád: "egyértelmű, hogy ki fél kitől"

A Kairóban tartózkodó Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök stratégiai szövetséget ajánlott és kölcsönt ígért szerdán a likviditási gondokkal küszködő Egyiptomnak - jelentette a Mena egyiptomi hírügynökség. Az iráni elnök egy esetleges izraeli légicsapásról azt mondta: egyértelmű, ki fél kitől.

Az elnök kíséretében lévő Ali Akban Szálehi külügyminiszter ezenkívül közölte, hogy az egyiptomi turistáknak és üzletembereknek ezentúl nem kell vízumot kiváltaniuk, ha Iránba akarnak utazni.

A Reuters szerint e felajánlások hideg fogadtatásra találtak. A főleg szunniták lakta Egyiptomban még mindig sokan gyanakvóan tekintenek a síita Iránra. Az ellentétek egyik fő oka, hogy Teherán támogatja Bassár el-Aszad szíriai elnököt. A két ország között 1979 óta nincs diplomáciai kapcsolat, és iráni elnök azóta most jár először Kairóban, az Iszlám Együttműködés Szervezetének (OIC) szerdai-csütörtöki csúcstalálkozójára érkezett.

Mohamed Murszi, Egyiptom első iszlamista elnöke mindazonáltal kedden meleg fogadtatásban részesítette Ahmadinezsádot. Az iráni elnök újságírók előtt kijelentette, hogy külső erők megpróbálják akadályozni a Közel-Kelet két legnépesebb országának közeledését. 

Mohamed Kamel Amr egyiptomi külügyminiszter igyekezett csökkenteni az iráni elnök látogatásának jelentőségét, a Reutersnak nyilatkozva azt mondta: Ahmadinezsád főleg az OIC-konferencia miatt jött.

Az iráni elnök szerda este interjút adott az egyiptomi állami tévének, és ebben egymás megértésére buzdította a szíriai kormányt és az ellenzéket, valamint a válság megoldására szabad választásokat szorgalmazott. "A háború csak háborút szül, és az a kormány, amely háborúval akarja fenntartani hatalmát, nem tart sokáig" - jelentette ki.

Ahmadinezsád szerint Irán és Egyiptom együttműködése "megváltoztathatná az egyensúlyt a térségben". Tagadta, hogy hazája fel akarná váltani az Egyesült Államokat, mint Egyiptom védelmezőjét, Irán csak baráti viszonyt akar kialakítani vele. Arra a kérdésre, hogy Irán tart-e izraeli katonai csapástól, azt mondta: "Nem félünk. Úgy gondolom, egyértelmű, hogy ki fél kitől." 

A SUNA szudáni hírügynökség beszámolt arról szerdán, hogy Omar Haszan el-Besir, az ország elnöke az OIC-konferencián kétoldalú megbeszélést tartott Ahmadinezsáddal, és elmondta neki: miután mindkét ország szeretne a másikkal szorosabb kapcsolatot, Kartúm szívesen venné, ha Irán több tőkét fektetne be országában. 

Irán és Szudán közeledését több perzsa-öbölbeli arab ország nem nézi jó szemmel. A két elnök találkozója valószínűleg bosszantja például Szaúd-Arábiát. Mindazonáltal diplomaták szerint az Iránhoz való közeledést a szudáni kormány nem minden minisztere támogatja, mert attól tartanak, hogy az öbölbeli arab országok ezt látván kevésbé lesznek hajlandók befektetni az afrikai országban.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.