Népszavazás Ausztriában: marad a sorkatonaság
Az exit poll felmérések és az első részeredmények alapján az osztrákok többsége - viszonylag magas részvétel mellett - a sorkatonai szolgálat fenntartására voksolt a vasárnapi népszavazáson. A hadsereg Ausztria függetlenségének egyik szimbóluma, de az egészségügy sem nélkülözheti a polgári szolgálatosokat.
Elutasította a sorkatonai szolgálat eltörlését az osztrákok többsége a vasárnap megrendezett népszavazáson az előzetes eredmények szerint. A szavazóhelyiségből kilépők megkérdezésén alapuló felmérés szerint a választójoggal rendelkezők 60 százaléka a sorkötelesség fenntartására szavazott, míg 40 százalék pártolta a teljes egészében hivatásos hadseregre való átállást. Ugyanezt az eredményt mutatják a hivatalos részeredmények is a szavazatok 55 százalékának feldolgozása után. Az előzetes adatok szerint a részvételi arány a vártnál magasabb, 49-50 százalékos volt.
Ausztriában sokáig az 1955-ben deklarált függetlenség biztosítékának tekintették a hadkötelezettséget. Norbert Darabos szociáldemokrata védelmi miniszter két éve változtatta meg alapvetően pártja politikáját, és javasolta az átállást a profi hadseregre. Arra hivatkozik, hogy a hidegháború véget ért, Ausztriának már nem kell szomszédai támadásától tartania, a modern kor kihívásai pedig speciális tudással felvértezett katonákat kívánnak.
Ausztriában mindössze hat hónap a kötelező katonai szolgálat, amit kilenchónapos polgári szolgálattal lehet kiváltani. A sorkötelezettség fenntartása mellett szólt többek közt, hogy az egészségügyi és szociális rendszer nem tudja nélkülözni a mintegy tizenegyezer polgári szolgálatost. Ellenérvéként fogalmazódott meg a profi hadsereggel szemben annak drágasága, illetve az is, hogy a munkaerőpiac nem tudná felszívni azt az évi 35 ezer fiatalembert, akik jelenleg fegyveres vagy polgári szolgálatot teljesítenek.