41 nyugati állampolgárt ejtettek túszul Algériában
Iszlamista szélsőségesek ejtettek túszul egy gázkitermelő egység elfoglalásakor negyvenegy nyugati állampolgárt. Az áldozatok között van amerikai, francia, brit, és japán is.
Két mauritániai forrás szerint 41 nyugati állampolgárt ejtettek fogságba szerdán Algériában iszlamista szélsőségesek egy gázkitermelő egység elfoglalásakor, annak megtorlásaként, hogy Algéria engedélyezte légtere használatát Franciaországnak a Maliban indított katonai intervenció során.
A két forrás - az ANI mauritániai hírügynökség és a Sahara Medias - egyaránt a hajnali támadást végrehajtó iszlamista szervezet szóvivőjére hivatkozik, aki szerint foglyaik 9-10 országból vannak, többek között amerikaiak, franciák, britek és japánok. Egy részüket a sivatagi üzemben, másik részüket a szállásukon tartják fogva. A magyar külügyminisztérium tudomása szerint magyarok nincsenek köztük.
A támadók vezére a "Félszemű" ragadványnéven is ismert Mohtar Belmohtar, aki hosszú időn át az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet észak-afrikai szárnyának egyik parancsnoka volt - közölte a szóvivő. Belmohtar tavaly decemberben saját csoportot alapított.
Az algériai hírügynökség szerint a támadásban nem egy, hanem két nyugati vesztette életét. Az állig felfegyverzett támadók három gépkocsin érkeztek az ország délkeleti részén, Algírtól 1300 kilométerre lévő telephez, és az első célpontjuk egy autóbusz volt, amely külföldiekkel a közeli Ain-Amenász repülőterére tartott. Ezt a támadást a busz kísérői visszaverték. A terrorista csoport a kudarcba fulladt kísérlet után a telephez ment, elfoglalta egy részét és túszul ejtett több embert. A foglyok számát a jelentés "meghatározatlanként" közölte. A támadók ellen a hadsereg akciót indított.
Az Ain-Amenásztól 40 kilométerre, a Szahara sivatagban lévő Tiganturin (Tigantourine) telepen a brit BP óriáscég a norvég Statoillal és a Sonatrach algériai állami gáz- és olajipari vállalattal közösen végez kitermelést, de japán technikusok, más külföldi dolgozók és persze algériai munkások is vannak.
A francia hírügynökség telefonon kapcsolatba lépett egy iszlamista harcossal, aki azt mondta, hogy Mali északi részéből jöttek, az al-Kaida tagjai, és a francia katonai intervencióért vágnak vissza. Egy francia forrás szerint a közeli líbiai határon keresztül érkeztek.
A telep ellen intézett támadás fokozza a félelmeket, hogy Párizs beavatkozása további bosszúállásra tüzeli fel az Iszlám Maghreb al-Kaidája (AQMI) nevű szervezetet a Szahara országaiban, de Európában is. A külföldi túszokról a szóba került országok külügyminisztériumai egyelőre csak tájékozódnak, a híreket nem erősítették meg.