2013. január. 11. 16:06 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 11. 16:01 Világ

Tettek egy lépést a nők egyenjogúságáért Szaúd-Arábiában

Az ország történetében először bebocsátást nyernek a szaúdi nők az úgynevezett Tanácskozó Gyűlésbe (súra). Mindezt a pénteken közzétett két királyi rendelet írja elő.

Az Spa szaúdi hírügynökség pénteken hozta nyilvánosságra Abdallah király két dekrétumának szövegét. Az egyik értelmében ennek a parlamentet helyettesítő testületnek a 20 százalékát ezentúl női képviselők alkotják. A másik rendeletben az uralkodó kijelöli egy újabb időszakra a Tanácskozó Gyűlés tagjait, akik között már nők is vannak.

A nők a férfiakkal egyenrangúan vehetnek részt a súra munkájában, de szigorúan tiszteletben kell tartaniuk az iszlám törvénykezés (saría) előírásait, csak a fejet és az arcot eltakaró női viseletben jelenhetnek meg.

A teremben számukra külön kijelölt helyen ülhetnek, más bejáraton léphetnek be az épületbe, mint a férfiak. A királyi rendelet szerint meghozzák a szükséges intézkedést a súra férfi és női tagjainak teljes elkülönítése érdekében, így külön termeket kell kialakítani a nőknek az imádkozáshoz.

Az "óvatos reformernek" tartott Abdallah 2011. szeptember 25-én ígérte meg, hogy a jövőben szavazati jogot kapnak a nők a helyhatósági választásokon (az ultrakonzervatív abszolút monarchiában csak helyhatósági választásokat szerveznek), jelöltethetik magukat a különféle posztokra, és bekerülhetnek a Tanácskozó Gyűlésbe is.

A tisztségviselők fele kerül be a helyi testületekbe választások útján, a másik felét a kormány nevezi ki. A Tanácskozó Gyűlés összes tagját az uralkodó jelöli ki. Ez az 1992-ben felállított testület ajánlásokat tehet a királyság belső ügyeiben, de nincs ellenőrző szerepe a kormány fölött.

Emberi jogi aktivisták régóta követelik, hogy Szaúd-Arábiában szüntessék meg a nők háttérbe szorítását a társadalomban. Most másodosztályú állampolgárok ugyanis, akiknek férfi rokon beleegyezése nélkül tilos utazniuk, dolgozniuk vagy megoperáltatniuk magukat, és kocsit sem vezethetnek.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.