2013. január. 03. 15:36 Utolsó frissítés: 2013. január. 03. 15:29 Világ

Betiltották a műanyag vizespalackokat egy amerikai városban

Száműzte a műanyagból készült vizes palackokat egy amerikai város. A massachusettsi Concordban év elején lépett életbe az erről szóló törvény, amellyel a csapvíz fogyasztására akarják ösztönözni a városlakókat, és egyúttal gátat szabni a műanyag-szennyezésnek.

A szabályozás kizárólag "a nem szénsavas, ízesítetlen ivóvizet" tartalmazó műanyag palackokra vonatkozik, vagyis a kóla és az egyéb üdítőitalok mentességet élveznek.

Jean Hill, a vizes palackok feketelistázásának 84 éves ötletgazdája szerint a műanyag flakonok valósággal ellepik a szeméttelepeket, miközben a fogyasztóknak olyan vizet adnak el, amelyet jóval kisebb költségen saját konyhai csapjukból is megkaphatnak.

"A műanyag vizes palackokat gyártó cégek lecsapolják víztározóinkat, majd eladják nekünk a tartalmát" - nyilatkozta korábban a The New York Times című lapnak az önkéntesként tevékenykedő Hill, aki állítása szerint addig fog küzdeni, amíg nem sikerül megoldani a problémát.

A tilalom megsértőit első alkalommal csak figyelmeztetik, akit azonban másodszorra is azon kapnak, hogy illegális palackozott vizet árusít, azt első körben 25 dollárra (5500 forintnyi összegre), minden további alkalommal pedig 50 dollárra bírságolják meg.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.