2012. december. 23. 08:11 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 23. 08:08 Világ

Elérhetik az USA-t az észak-koreai rakéták

Dél-koreai katonai szakértők vasárnapi bejelentése szerint a közelmúltbeli sikeres észak-koreai rakétaindítás azt jelzi, hogy Phenjan immár rendelkezik olyan technológiával, amelynek révén több mint tízezer kilométeres távolságba, vagyis akár az Egyesült Államokig is el tud juttatni rakétákat.

A szöuli szakemberek azt követően nyilatkoztak a témában, hogy megvizsgálták a december 12-én kilőtt északi rakéta tengerbe esett maradványait. "Elemzéseink és szimulációs eljárásunk alapján úgy ítéljük meg, hogy a rakéta képes több mint 10 ezer kilométert repülni, 500-600 kilogrammnyi terheléssel" - mondta el egy szóvivőjük. Bejelentették vasárnap azt is, hogy további darabokat találtak a rakétából. 

Észak-Korea, a nemzetközi közösség figyelmeztetésével dacolva indított rakétát tíz nappal ezelőtt, a kilövés hivatalosan az ország első műholdjának pályára állítására szolgált. Nyugaton azonban sokan katonai célú kísérletnek tartják a rakétaindítást, amely - korábbi rakétatesztekkel ellentétben - sikeres volt.

A dél-koreai szakemberek most közölt véleménye szintén az, hogy az indítás célja "inkább interkontinentális ballisztikus rakétatechnológia fejlesztése volt, mint űrkutatási célokat szolgáló rakétáé". Phenjan számára ENSZ biztonsági tanácsi határozat tiltja a rakéta-, illetve atomkísérleteket.

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető a phenjani állami sajtó beszámolója szerint a hét végén fogadást adott azok számára, akik hozzájárultak a sikeres rakétaindításhoz. Ezen állítólag arra szólított, hogy az országban fejlesszenek ki további, eltérő rendeltetésű műholdakat és nagyobb kapacitású hordozórakétákat. 

Vasárnapi bejelentés szerint Dél-Korea - a rakétaindításra adott újabb reakcióként - engedélyezte, hogy a két ország határán kivilágítsanak egy karácsonyfa alakú toronyépületet. Észak-Korea ezt provokatív lépésnek tekinti, ezért Szöul az elmúlt években nem járult hozzá, hogy a keresztény csoportok az ünnepekre kivilágítsák a déli oldalon álló épületet.


 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.