2012. december. 11. 16:06 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 11. 16:08 Világ

Kezdődik az Eurofighter-per Ausztriában

Megkezdődik a lobbista Alfons Mensdorff-Pouilly elleni per szerdán Ausztriában.

A vád pénzmosás "közép- és kelet-európai vadászgép-beszerzésekkel" összefüggésben, valamint hamis tanúzás a 2000-es évek eleji ausztriai Eurofighter-beszerzést vizsgáló 2007-es, és egy 2012-es korrupció-ellenes parlamenti vizsgálóbizottság előtt. A nyomozás arra is kiterjedt, hogy történt-e megvesztegetés. Ezt a gyanút nem tudta alátámasztani az ügyészség, így a vádiratban ez az elem nem szerepel. 

Az ügyészség abból indul ki, hogy Mensdorff-Pouillyhoz kerülőutakon összesen 12,6 millió euró folyt be a BAE Systems londoni székhelyű hadiipari konszerntől 2000 és 2008 között. A BAE a Gripen és az Eurofighter vadászgépek értékesítésében egyaránt érdekelt volt. Sajtóértesülések szerint Nagy-Britanniában egy tanú azt vallotta, hogy Mensdorff megbízása Ausztriában először a Gripenek útjának egyengetése volt, később arra utasították, hogy hagyja a BAE számára jövedelmezőbb Eurofightert nyerni. 

A hatóság szerint a pénz a Virgin szigeteken bejegyzett Brodman cégen keresztül került Mensdorffhoz. A hamis tanúzás vádja arra vonatkozik, hogy a lobbista a bizottságok előtt azt mondta, nem volt köze ehhez a vállalathoz. 

Mensdorff-Pouillyt 2010-ben Nagy-Britanniában azzal vádolták, hogy 2002. január 1. és 2008. december 31. között "összeesküdött másokkal" egyes közép- és kelet-európai kormányok - köztük Csehország, Magyarország és Ausztria - "ismeretlen tisztviselőinek és más ügynökeinek" történő, korrupciós jellegű kifizetések folyósítására. Nem sokkal az eljárás kezdete után a szintén eljárás alá vont BAE Systems vádalkut kötött a brit hatóságokkal, aminek következményeként a lobbista elleni eljárást megszüntették. Mensdorff-Pouilly nyilatkozataiban következetesen tagadta valamennyi korrupciós vádat. 

Sinku Pál legfőbb ügyészségi tanácsos szeptemberben a Klubrádió műsorában közölte, a magyar hatóság az osztrák féltől kért tájékoztatást arról, hogy van-e magyar érintettje az ügynek. 

Thomas Vecsey, a bécsi ügyészség szóvivője kedden elmondta: a szerdán tárgyalásra kerülő vádiratban az áll, hogy a BAE Systems bűnszervezetet alakított "postafiók-cégekkel" Közép- és Kelet-Európában való üzletkötések elősegítése érdekében történő kenőpénz-fizetések céljával. A vádiratban nem szerepelnek konkrét országok - tette hozzá. Mint kifejtette, a per tárgya bűnszervezet alakítása. Mivel arra nem terjed ki a per, hogy történtek-e jogsértő kifizetések, ezért a vádiratnak nem kell pontosítania, mely országokra irányulhatott a feltételezett bűnszervezet tevékenysége. Mint elmondta, magyar állampolgárok, illetve magyarországi cégek ellen nem folyik nyomozás Ausztriában a Mensdorff-Pouilly üggyel összefüggésben.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.