Kezdődik az Eurofighter-per Ausztriában
Megkezdődik a lobbista Alfons Mensdorff-Pouilly elleni per szerdán Ausztriában.
Megkezdődik a lobbista Alfons Mensdorff-Pouilly elleni per szerdán Ausztriában.
Az osztrák államügyészség újabb, magyar vonatkozású ügyben vizsgálódik a Gripen-lobbista Alfons Mensdorff-Pouilly körül – olvasható a pénteki ÉS-ben. A gróf ezúttal a kórházi berendezéseket gyártó német Drägerwerk lobbistájaként tűnik fel egy nemzetközi korrupció-gyanús ügyben, amelynek egyik szála egy közel 10 milliárd forint értékű a magyar kórházak aneszteziológiai gépparkjának lecserélésére irányuló beszerzésben történt állítólagos közreműködés.
Nagy-Britannia megküldte Csehországnak azokat a dokumentumokat, amelyektől a cseh hatóságok annak tisztázását várják, milyen korrupció kísérte a Jas-39-Gripen vadászgépek beszerzését az 1999 és 2001 közötti években.
Megtörtént az első diplomáciai lépés a külügyi tárca részéről annak érdekében, hogy a svéd hatóságok elküldjék Budapestre az úgynevezett Gripen-ügyben összegyűjtött nyomozati anyagokat – értesült a Népszabadság.
A Jobbik pártaktivistái és országgyűlési képviselőjelöltjei között számos olyan személyiség akad, akinek feltűnően jók az üzleti kapcsolatai. A hvg.hu utánanézett néhány prominens és kevésbé ismert jobbikosnak, akiknek cégei, valamint cégekben vállalt tisztségei és gazdasági kapcsolatai alighanem jól jönnek magának a pártnak is.
Vasárnap este hazatért Ausztriába a korrupció vádjával múlt héten Londonban letartóztatott, majd váratlanul szabadon engedett burgenlandi gróf, aki otthon be akarja bizonyítani ártatlanságát. Alfons Mensdorff-Pouillyt azután engedték el, hogy a BAe hadiipari vállalat 280 millió fontos (kábé 87 milliárd forintos) bánatpénzzel vezekelte le vesztegetéseit, amelyek máig sem bizonyítottan a magyar Gripen-vásárlásokra is kiterjedtek.
Visszavonta pénteken az illetékes brit hatóság a Gripen vadászgépek értékesítésében is érdekelt brit BAe Systems hadiipari csoport egyik volt ügynöke ellen éppen egy hete emelt korrupciós vádakat, miután háromoldalú egyezség jött létre a brit és az ügyet szintén vizsgáló amerikai kormányszervek, valamint a BAe Systems között a bíróságon kívüli rendezésről.
Hatalmas összegű óvadék és kezességvállalás ellenében, igen szigorú feltételek mellett szabadlábra helyezték csütörtökön Londonban a Gripen vadászgépek értékesítésében is érdekelt brit BAe Systems hadiipari csoport egyik volt ügynökét, aki ellen a minap a BAe egyes kelet-közép-európai – köztük magyarországi – szerződéseivel kapcsolatban a brit hatóságok vádat emeltek.
Két osztrák vállalat, az OMV és a Telekom Austria is megerősítette, hogy kapcsolatban állt azzal az osztrák fegyverlobbistával, akit egyebek mellett magyarországi korrupcióval is vádolnak a Gripen vadászgépek külföldi eladásával kapcsolatban. Az osztrák államügyészség tájékoztatása szerint az Alfons Mensdorff-Pouilly-ügy nyomozása erre a szálra is kiterjed.