Világ hvg.hu 2012. december. 08. 22:02

Ütik-verik a brit kormányfőt a meleg házasság miatt

David Cameron, a brit konzervatív kormányfő, egy magyar szemmel szélsőségesen liberális törvényjavaslattal próbálkozik: a vallásos melegházasság teljes legalizálásával.

AP

David Cameron, brit miniszterelnök lehetővé tenné, hogy templomokban, zsinagógákban és mecsetekben is melegházasságot kössenek.

A kérdés csatatérré tette a kormány és a felekezetek közti nagyjából békés viszonyt. Mint tory miniszterelnök korábban a konzervatív értékek mellett tette le a voksát, amikor az anglikán egyházvezetéssel, a római katolikusokkal, a mecsetek és zsinagógák elöljáróival egyeztetett házaság és valláspolitikájáról.

A quakerek, reform izraeliták és unitáriusok támogatják az ötletet, de a befolyásos maradiak egyáltalán nem. Sőt, becsapva érzik magukat, és most attól félnek, hogy amennyiben a javaslatot megszavazzák, kötelesek lesznek összeadni az azonos nemű párokat.

Cameron és kultuszminisztere, Maria Miller azzal nyugtatja a tiltakozókat, hogy csupán a lehetőséget teremtik meg a templomi esküvőre, de magukat a templomokat, zsinagógákat vagy mecseteket nem kényszerítik rá, hogy vállalják is a házasságkötés celebrálását. A kormányfő azt ígéri: saját döntéskörben marad, vállalják-e a celebrálást vagy sem.

Csakhogy a helyzet nem ennyire egyszerű. A konzervatív felekezetek úgy látják, hogy amennyiben egy ilyen törvény keresztül megy, akkor könnyen bíróság elé citálhatják azokat – akár az EU emberjogi széke elé is - , akik elutasítják a melegházasságot és nem adnak össze párokat. A brit konzervatív jogi helyzet fellazítása máris lebontja a jogi véderőket, vélik.

Az előző Canterbury érsek, Lord Carey szerint ez visszaüt majd a kormányra, aki „gúnyt űz a megegyezésből”. Az anglikán egyház amúgy is feszült hangulatban kapta a rossz hírt, hiszen a női püspökavatás vitája, amelyben konzervatívan foglaltak állást, is egyre hevesebb. A világ vészjóslóan változik körülöttük.

Az aggodalom talán mégis korai. Cameronnak különleges törvényhozásbeli manőverrel kellene saját pártjának és kabinetének tagjait meggyőznie, hogy tartsanak vele. Márpedig sokan bejelentették, hogy erre esély sincs. John Randall, a frakcióvezetője például kategórikusan kijelentette, hogy a választóinak tett ígérete miatt nem szavaz miniszterelnöke mellett. Owen Paterson, a környezetvédelmi miniszter hasonlóan nyilatkozott. Stewart Jackson, Peterborough képviselője pedig csak annyit mondott: „mészárlás lesz a lordok Házában”.

Hirdetés