2012. november. 28. 14:38 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 28. 16:56 Világ

"Nem normálisak a viszonyok" - rólunk írnak külföldön

A választási eljárási törvényről, valamint a zsidó származású kormánytagok összeírására vonatkozó jobbikos képviselői felszólalásról jelentek meg cikkek szerdán a német, az osztrák, a francia, a szlovák és az izraeli sajtóban.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung című német újság Nincsen szavazat regisztráció nélkül című írása a választási eljárási törvénnyel kapcsolatban kiemelte: a Fidesz a saját igényei szerint alakította a szabályokat, célja, hogy a csökkenő támogatottsága ellenére is nyerjen a következő parlamenti választáson. Úgy vélte, hogy az Együtt 2014 színre lépését "komolyan veszik Orbán követői". Ezt mutatja a Bajnait Gyurcsánnyal együtt mutató plakátok megjelenése.

A Die Welt Új választási törvény Magyarországon címmel számolt be a törvényről. Az írás alcímében kiemelték: "Orbán be akarja betonozni a hatalmát". Kifejtették: az új jogszabálynak biztosítania kell a Fidesz 2014-es győzelmét és ki kell fognia a szelet a szétforgácsolódott ellenzék vitorlájából.

A Frankfurter Rundschau Trükkökkel a többség felé címmel közölt beszámolót, amely szerint a magyar nyilvánosságban "alig hallani megalapozott indoklást" az új törvény mellett. A kormány egyebek között arra hivatkozik, hogy máshol is létezik a választói regisztráció intézménye, "azt viszont elfelejti megemlíteni, hogy olyan országokról van szó, amelyekben nincsen népesség-nyilvántartási rendszer".

A Die Welt Gyöngyösi Márton jobbikos képviselő felszólalásáról Zsidólistát követel egy magyar politikus címmel számolt be. A lap megjegyezte: az utóbbi időszakban "jelentősen növekedett az antiszemita incidensek száma Magyarországon".

A Spiegel Online Nyilvántartásba akarja venni a zsidókat egy magyar politikus címmel számolt be a Gyöngyösi-ügyről. A cikkben megjegyezték: "újra és újra" antiszemita incidensek történnek Magyarországon.

A Der Standard című liberális osztrák lap szerint normális demokratikus viszonyok között valóban fel lehetne tenni a kérdést, hogy miért olyan rossz dolog, ha az állampolgároknak maguknak kell nyilvántartásba vetetniük magukat a választáshoz. Erre végül is olyan mintademokráciákban is van példa, mint az Egyesült Államok.

Magyarországon azonban Orbán Viktor második kormányra lépése óta nem normálisak a viszonyok. A miniszterelnök következetesen úgy építi át a politikai rendszert, hogy nagyon nehéz lesz egy hatalomváltás. Hogy mi tenyészik ebben a környezetben, azt a legutóbbi antiszemita kirohanás mutatja a parlamentben, amire a kormány "csak nagyon hosszú, zavarodott csend" után reagált - írta a lap.

A lap külön tudósításban is beszámolt a választási eljárás módosításáról, kiemelve, hogy az ellenzék a magyar állampolgárok "jogfosztását" látja a módosításokban. A kormányfő és a Fidesz nehezen tudott megalapozott magyarázatot adni arra, miért van szükség regisztrációra - fogalmazott a cikkíró.

A Wirtschaftsblatt című osztrák gazdasági napilap a Standar&Poor's leminősítése kapcsán azt írta, hogy a hónap elején sikereket könyvelhetett el Orbán Viktor kormánya, most azonban úgy tűnik, egyelőre vége a sikersorozatnak.

A Libération című francia baloldali lap arról írt, hogy Orbán és pártja az ellenzék szerint azért trükközik a választási eljárás szabályaival, mert fél, hogy elveszti a választásokat. A lap tudósítója egy meg nem nevezett kormánypárti tanácsadóra hivatkozva azt írta, a feliratkozás valódi célja azoknak "a bugrisoknak és tanulatlanoknak a távoltartása, akiket befolyásolhatnának a szlogenek".

A Sme szlovák liberális napilap cikke szerint nem csupán a "Fideszre szabott", hanem konkrét parlamenti választásokra készült az új magyar választási rendszer: a változtatásokat úgy állították össze, hogy azok a választási versenyt a kormányzó párt javára deformálják. "Hatalma megtartásához a Fidesznek arra lesz szüksége, hogy a választásokon minél kevesebb elégedetlen, a kormányban csalódott szavazó vegyen részt" - állítja a liberális lap.

A Pravda független pozsonyi lap Gyöngyösi Márton parlamenti felszólalásáról beszámolva megállapítja: hét évtizeddel a holokauszt után először hangzott el a magyar parlamentben olyan kijelentés, amely az ország egyes állampolgárai zsidó származásának felfedésére szólít fel. A "Zsidólistákat akar a Jobbik" című írás hangsúlyozza: a közvéleményt nem csupán Gyöngyösi kijelentései sokkolták, hanem a felszólalás után beálló "hosszú csend is".

Az izraeli média bő terjedelemben foglalkozott Gyöngyösi Márton hétfői parlamenti kijelentéseivel és azok magyarországi elítélésével. A vezető napilapok - köztük a Háárec, a Jediót Ahronót és a Jiszráél Hajóm - részletesen ismertették az ügyet, amelyhez azonban nem fűztek lényegi kommentárokat. Az angol nyelvű Jerusalem Post megszólaltatta Efraim Zuroffot, a nácivadász Simon Wiesenthal Központ igazgatóját, aki a fasiszta nyilaskeresztes párt örökösének nevezte a Jobbikot.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.