A lángoló ruhagyár tetejére menekültek az emberek Bangladesben
Újabb ruhagyár állt lángokban hétfőn Bangladesben azt követően, hogy két nappal ezelőtt legkevesebb 121 ember lelte halálát egy másik ruhagyári tűzben a főváros, Dakka közelében.
Az újabb tűz is a főváros külső negyedében keletkezett egy magasépületben. A tizenkét emeletes háznak, amely számos ruhaipari cégnek ad otthont, a harmadik szintjén csaptak fel a lángok. Az emberek félelmükben a tetőre menekültek - mondta egy rendőrtiszt. A tűzoltóság szerint ellenőrzés alatt tartják a lángokat, halálos áldozatokról eddig nem érkezett jelentés.
Ezzel egy időben a szombati tűz helyszínén, Asulia ipari negyedben egy ruhagyár dolgozói és helyi lakosok ezrei tüntetést szerveztek azért, hogy a hatóságok büntessék meg a szerencsétlenség felelőseit. A tiltakozók utakat zártak le, s akciójukkal elérték, hogy a környező gyárakban leálljon a munka.
A rendőrség és más tisztviselők szerint a kilencemeletes épületben, ahol a tűz szombaton pusztított, a túl szűk kijáratok miatt sokan rekedtek a lángok között. A halottakon kívül mintegy 150 ember megsérült.
Amirul Haku Amin, a bangladesi Ruhagyári Munkások Nemzeti Szövetségének elnöke szerint a tűz a biztonsági szabályok elhanyagolása és a rossz munkakörülmények miatt keletkezett. Kijelentette: "Akárhányszor tűz üt ki vagy baleset történik, a kormány vizsgálóbizottságot állít fel, a hatóságok - és a gyártulajdonosok - kisebb összegű kártérítést fizetnek, s ígéretet tesznek arra, hogy javítanak a biztonsági szabványokon és a munkakörülményeken. Ez utóbbi azonban sohasem történik meg" - tette hozzá.
Banglades a világ egyik legnagyobb ruhaexportőre. Az iparágban mintegy hárommillió ember dolgozik, 90 százalékuk nő. A tűzesetek gyakoriak az ázsiai ország ruhagyáraiban. Öt évvel ezelőtt több mint ötven ember halt meg a délkelet-bangladesi Csittagong egyik ruhagyárában történt tűzvészben.