2012. november. 23. 11:51 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 23. 11:35 Világ

Kiakadtak két országban is az új kínai útlevél miatt

A Fülöp-szigetek és Vietnam ingerülten reagált arra, hogy az új kínai útlevelekben található térkép-nyomatokon a Dél-kínai-tenger vitatott területeit a Kínai Népköztársaság részeként tüntették fel - derült ki manilai és hanoi sajtójelentésekből.

Fülöp-szigetek határozott tiltakozását fejezte ki, mert a térkép "egyértelműen olyan területeket is ábrázol, amelyek a Fülöp-szigetekhez tartoznak, az ország tengeri birtokai" - mondta Albert del Rosario külügyminiszter.

Vietnam írásban nyújtotta át tiltakozását Kína hanoi nagykövetségének azzal a kéréssel, hogy  változtassák meg a térkép  "helytelen tartalmát" - jelentette ki Luong Thang Nghi külügyi szóvivő. Hozzátette, a lépés sérti országa szuverenitását a Paracel és Spratly szigetek és a kapcsolódó vízi területek felett.

Az új, chipekkel ellátott úti okmányokban szereplő, Kína körvonalait ábrázoló térképek nem irányulnak egyetlen ország ellen sem - jelentette ki közleményében a kínai külügyminisztérium, jelezve még, hogy az útlevelek megfelelnek a nemzetközi szabványoknak.    

A Spratly (Nansa) és a Paracel (Hszisa), a Dél-kínai-tenger két nagyobb szigetcsoportja. Vietnam és Kína mindkettő felett teljes szuverenitást követel; hozzájuk "társul" még a Fülöp-szigetek, Malajzia és Brunei, amelyek csak a Spratly egyes szigeteit, homokdűnéit, korall- és sziklazátonyait tartják  magukénak.

A szigetek egy részén  több ország is repülő leszállóhelyet épített, néhány fős őrséget állomásoztat, távközlési állomást, radarral felszerelt megfigyelő helyet és őrtornyot hozott létre. A szigetek alatt, környékükön jelentős szénhidrogén készleteket sejtenek, a környező vizek gazdagok halban, és a térség maga stratégiailag, logisztikailag igen fontos. A nemzetközi vízi közlekedési útvonalak fele erre vezet.

Kína 1947-ben állt elő először egy olyan térképpel, amelyen a Dél-kínai-tengert gyakorlatilag beltengerként kezeli, annak mintegy 80 százalékát az ország területi részének tekinti. 2009 májusában ezt hivatalosan is beterjesztették az Egyesült Nemzetek Szervezetének.

A területek hovatartozását egyes országok - mint Kína és Vietnam - történelmi érvekkel, mások a tényleges birtokbavétel elsőségével, illetve nemzetközi jogi megfeleléssel igyekeznek bizonyítani.

Hirdetés
Címkék
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.