A Kongói Demokratikus Köztársaság hadserege visszafoglalta csütörtökön az ország keleti részén fekvő Sake települést a Március 23. (M23) mozgalom lázadóitól - közölte Lambert Mende tájékoztatási miniszter. Sake szerdán került a lázadók kezére. Közben felmerült, hogy a kongói vezérkari főnök fegyvert adhatott a lázadóknak.
A kongói kormány szóvivője bejelentette, hogy felfüggesztették tisztségéből a vezérkari főnököt. Gabriel Amisi tábornok ügyében vizsgálatot indítottak, miután egy ENSZ-jelentés alapján felmerült a gyanú, hogy fegyvert adott el lázadóknak.
Az M23 lázadói csütörtökön párbeszédet követeltek Joseph Kabila kongói elnöktől, mielőtt bármilyen kivonulást végrehajtanának a kedden elfoglalt Gomából, Észak-Kivu tartomány székhelyéről.
Joseph Kabila kongói, Paul Kagame ruandai és Yoweri Museveni ugandai elnök szerdai kampalai tanácskozása végén felszólította a Március 23. mozgalmat, azonnal szüntesse be offenzíváját és vonuljon ki Gomából.
Jean-Marie Runiga Lugerero, az M23 vezetője csütörtökön az ugandai fővárosba utazott, hogy Museveni elnökkel tárgyaljon - közölte a mozgalom kommunikációs vezetője. A lázadók előzőleg még elutasították a tárgyalást a kormánnyal.
Az M23 lázadói, akiket Kinshasa és az ENSZ szerint Ruanda és Uganda katonailag támogat, tavasz óta harcolnak a kormányerőkkel.
A harcok miatt Észak-Kivuban drámai a humanitárius helyzet. Ezrek menekültek el gyalog Sakéből a Goma közeli Mugungában lévő menekülttáborba. Az Oxfam szerint a gomai víz- és áramhiány miatt az emberek a Kivu-tóból hordják a vizet, ami miatt kolerajárvány fenyeget. A civil szervezet becslése szerint 120 ezer ember szorul sürgős segítségre a kelet-kongói tartományban.
Kongói és ENSZ-források szerint angolai, zimbabwei és namíbiai katonák is feltűntek az összecsapások helyszínén. A kinshasai Le Palmares című lap azt írta, hogy angolai katonák érkeztek a Kivu-tó déli csücskében lévő Bukavuba, hogy segítséget nyújtsanak a kongói hadseregnek. A hírt a lap szerint nem hivatalosan kongói elnökségi forrás is megerősítette.
Az ENSZ kongói missziójának az egyik tagja Bukavuban a neve elhallgatását kérve azt mondta, hogy Zimbabwéből és Namíbiából érkeztek katonák a városban, és egy részük már elindult a tó északi partján fekvő Goma irányába, hogy csatlakozzék a hadsereghez és a Mai Mai milíciához - jelentette a spanyol hírügynökség.