2012. november. 16. 13:41 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 16. 14:06 Világ

Japán folytatja a párbeszédet Észak-Koreával

A párbeszéd folytatásáról állapodott meg a japán és az észak-koreai külügyminisztérium tisztségviselői pénteken a mongol fővárosban, Ulánbátorban megtartott találkozójukon.

"Habár (az Észak-Koreával való) konzultáció nem könnyű ügy (...), a találkozó nem ellenséges hangulatban folyt. Közvetlen, komoly és részletekbe menő egyeztetést folytattunk számos ügyben" - közölte Szugijama Sinszuke japán delegációvezető a Kyodo és a Jiji hírügynökségekkel a hétórás pénteki egyeztetést követően.

A két ország 2008 óta először folytatott külügyminisztériumi szintű tárgyalásokat. Tokió és Phenjan nem tart fenn hivatalos diplomáciai kapcsolatokat. A megbeszélésen japán sajtóértesülések szerint biztonsági ügyekről, többek között az észak-koreai rakéta- és atomprogramról is szó esett.

Tokió emellett arra akarta rávenni Phenjant, hogy vegyék napirendre az Észak-Korea által az 1970-es és 80-as években elrabolt japán állampolgárok ügyét, és a kommunista ország indítson újabb vizsgálatot azon fogságba ejtett japánok hollétének felderítésére, akiket eddig nem szolgáltatott ki a szigetországnak.

Phenjan lezártnak tekinti az ügyet, miután az elrabolt japánok egy része hazatért, a többiek pedig Észak-Korea állítása szerint már nem élnek. A japán kormány ezzel szemben úgy véli, hogy egyes fogságba ejtett állampolgárai még életben lehetnek.

A szigetország az elrablások ügyének rendezéséhez köti a két ország közti kapcsolat javítását, míg Észak-Korea a félsziget több évtizedes japán megszállása miatt vár anyagi kárpótlást és bocsánatkérést Tokiótól.

Hirdetés
Címkék