2012. november. 05. 20:58 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 05. 20:59 Világ

Minden tizedik horvát újságírót kirúgtak az elmúlt három évben

Mintegy háromszáz újságíró, vagyis az összes újságíró 10 százaléka maradt munka nélkül Horvátországban az utóbbi három évben - jelentette be hétfőn Anton Filic, a horvát újságírók szakszervezetének (SNH) elnöke az újságírókkal való szolidaritás napja alkalmából rendezett fórumon Zágrábban.

A szakmai vita résztevői arra keresték a választ, hogy milyen törvénymódosításokat kellene hozni annak érdekében, hogy megakadályozzák a médiumok és az újságírás helyzetének további romlását.

Felszólalásában Filic arra figyelmeztetett, hogy a médiatörvény nem kötelezi a szerkesztőségeket a függetlenséget biztosító alapszabály meghozatalára, amely beleszólást biztosítana az újságíróknak a főszerkesztők kinevezésébe is. Hozzátette, hogy még kollektív szakmai szerződés sincs. Azoknál a médiumoknál pedig, ahol van belső kollektív szerződés, azt nem tartják tiszteletben.

Zdenko Duka, a horvát újságírók egyesületének (HND) elnöke szerint módosítani kell a médiatörvényt és biztosítani a tulajdonjogok átláthatóságát. A nyereséges médium jobb, mint a veszteséges, mert ezáltal független - jelentette ki Boris Trupcevic a kiadóvállalatok képviseletében. Szerinte a nyomtatatott sajtótermékek áfáját csökkenteni kell, mégpedig 10 százalékról 5 százalékra.

Milan Zivkovic, a kulturális minisztérium tanácsosa úgy vélte, hogy az áfa csökkentésével nem oldódnak meg a problémák. Ugyanakkor megállapította, hogy meg kell szüntetni a piaci elvek dominanciáját, amely "érzelmileg túlfűtött híreket" eredményez. Hozzátette, hogy a kereskedelmi alapokon működő sajtó profitorientált, és csak azt tárja az olvasó elé, ami nyereséget hoz a tulajdonosnak.

Horvátországban az utóbbi időben több lap is csődbe ment, például a Nacional és a Forum hetilapok, illetve a nagy múltú Vjesnik napilap.

Hirdetés
hvg360 Köves Gábor 2024. december. 04. 19:30

Jean Reno a HVG-nek: Visszavonulni? Magát a szót sem értem

Már magyarul is olvasható a világhírű francia színész első regénye, az Emma. Jean Renóval a Luc Bessonnal közös múltról, Natalie Portman ellenérzéseiről, egy tehetséges pingvinről, egy vaginába rejtett memóriakártyáról és Robert De Niróról is beszélgettünk.