Világ MTI 2012. november. 03. 17:22

Szénhidrogén szivárog a Costa Concordiából

A várnál lassabban haladnak a januárban zátonyra futott tengerjáró elszállításával.

Rögzítették a január 13-án zátonyra futott Costa Concordia tengerjárót a toszkánai Giglio szigetének partjainál, de a hajóroncsból szénhidrogén szivárgott a tengerbe. A szennyeződést sikerült lokalizálni.

Szakemberek szigetelő biztonsági gyűrűvel vették körbe és folyamatos megfigyelés alatt tartják a Costa Concordia körüli szennyeződést. Az esetről a polgári védelem számolt be, azt azonban nem közölte, mennyi szénhidrogén szivárgott a tengerbe. 

MTI / EPA / Enzo Russo

Ezzel egy időben lezárult a Giglio partjainál január 13-tól az oldalán fekvő, csaknem 300 méter hosszú, 114 ezer tonna súlyú hajó nyáron kezdődött elszállítási munkáinak első fázisa. A hajóroncsot sikerült rögzíteni, ami megakadályozza, hogy a sziklazátonyról elmozdulva a tenger fenekére csússzon.

"Optimistán számoltunk, amikor azt hittük, hogy 7-12 hónap alatt sikerül elvontatni a Costa Concordiát. Jelenleg azon dolgozunk, hogy Giglio jövő nyári idegenforgalmi szezonját meg tudjuk menteni" - nyilatkozta Franco Gabrieli a polgári védelem vezetője. Az óriáshajó eltávolítása a vártnál nehezebbnek bizonyult: a munka máris két hónapos késésben van.

A hajótulajdonos Costa Crociere azzal van elfoglalva, hogy megszabaduljon a gondatlanságból elkövetett emberöléssel vádolt Francesco Schettino kapitánytól. A kapitányt a társaság júliusban elbocsátotta, ezután Schettino fellebbezett. A Costa Crociere az ügy minél előbbi lezárása végett ismét bírósághoz fordult, a munkaügyi per első tárgyalása december 5-én lesz.

A hatalmas óceánjáró január 13-án futott zátonyra, miután a kapitány a partokhoz túlságosan közeli vizekre irányította. A balesetben 30-an meghaltak, két embert eltűntként tartanak nyilván. A kapitányt őrizetbe vették, büntetőpere várhatóan jövőre kezdődik.

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.