Panamán keresztül csempészik a veszélyeztetett tonhalat Japánba
Tizenegy év leforgása alatt, 2000-től 13 730 tonna feldolgozott atlanti kékuszonyú tonhalat exportáltak Panamán keresztül Japánba anélkül, hogy valaha is bejelentették volna ennek tényét bármely illetékes nemzetközi testületnek - közölte szerdán a Természetvédelmi Világalap (WWF).
A japán Halászati Hivatal illetékese a japán Kyodo hírügynökségnek elmondta, hogy megvizsgálják a dolgot, ám úgy vélik, hogy a megállapítások "nem hitelesek". A veszélyeztetettség közelébe került értékes atlanti kékuszonyú tonhal védelme érdekében az illetékes nemzetközi megőrzési bizottság, az ICCAT (International Commission for the Conservation of Atlantic Tunas) évi 12 900 tonnás kifogási mennyiségben határozta meg a 2011-től kezdődő három évre az erre a halfajra érvényes teljes halászati kvótát.
A WWF jelentése szerint azonban 14 327 tonna feldolgozott atlanti kékuszonyú tonhalat exportáltak Panamába - amely mennyiség 18 704 tonna élő halnak felel meg -, majd ebből 13 730 tonnát továbbexportáltak Japánba. Ha a WWF megállapításai helytállónak bizonyulnak, a szervezet szerint ez a kereskedelem az ENSZ standardjai alapján "illegálisnak" fog minősülni, és "környezeti bűntettet" valósít meg.
A japán halászati hatóság tisztségviselője azonban megkérdőjelezte a WWF legújabb tanulmányát, mondván, hogy a csoport "ismétlődően terjesztett elő az ICCAT-nak hasonló természetű jelentéseket, de több ország kétségeket vetett fel azokkal az adatokkal kapcsolatban, amelyeken a jelentések alapultak".
A WWF hivatalos kereskedelmi- és vámadatokat idézve állította, hogy Panamába olyan országokból érkezett kékuszonyú tonhal, mint Spanyolország, Olaszország, Marokkó, Tunézia és Törökország, majd Panama továbbexportálta Japánba.