2012. október. 29. 10:06 hvg.hu/bumm.sk Utolsó frissítés: 2012. október. 29. 09:58 Világ

Hálapénz ellen titlakoznak a szlovák orvosok

Egész Szlovákiából összesen 260 orvos csatlakozott az Orvosok Szakszervezetének "Köszönöm, nem fogadok el kenőpénzt" elnevezésű kampányához. Jó kezdés után lassult a csatlakozók száma.

Peter Visolajský, az orvos szakszervezet elnöke szerint ugyan az utóbbi időben csökkenő tendenciát mutat a kezdeményezéshez csatlakozó orvosok száma, de sikeres a kampány. "Teljesültek az elvárásaim, ugyanis elsősorban nyilvános vitát szerettünk volna kiváltani arról, hogy mi számít és mi nem számít kenőpénznek" - tette hozzá az orvos a bumm.sk szerint.

Visolajský elmondása szerint nem az a céljuk, hogy rosszakra és jókra osszák az orvosokat, arra akarják felhívni a figyelmet, hogy a borítékokba csúsztatott pénz és  a korrupció nem tartozik a kórházakba. Másrészt nem tartja helyesnek, hogy elítélik azokat a betegeket, akik egy eredményes kezelés után virágot, vagy édességet hoznak az orvosuknak hálájuk jeléül.

A kezdeményezésbe bekapcsolódott orvosok a kampány jelmondatával ellátott kitűzőt viselnek, ezzel azt jelzik betegeik felé, hogy nem kezelik őket megkülönböztetett módon annak fényében, hogy kapnak-e tőlük pénzt. Az orvosok listája megtalálható a szakszervezet weboldalán is.

"Az emberek elégedettebbek. Elsősorban azt látják, hogy nem értünk egyet ezzel a viselkedéssel, és ez is volt a célunk, kiváltani a vitát arról, hogy a korrupciót nem lehet elfogadni" - tette hozzá a szakszervezeti vezető. A kezdeményezés nem korlátozott időtartamra szól. Egy felmérés szerint Szlovákia az európai országok tekintetében a negyedik legrosszabbnak számít az egészségügyben tapasztalható korrupció terén - mindössze Magyarország, Románia és Litvánia rendelkezik rosszabb mutatókkal. Romániában nemrég interaktív oldalt hoztak létre, ahol követhető, hol, milyen szolgáltatásért mennyi kenőpénzt kell fizetni.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.