Világ MTI 2012. október. 20. 13:22

Bejrúti merénylet: az államfő lemondott volna

Állami gyászt hirdetett szombatra a libanoni kormány azoknak az áldozatoknak az emlékére, akik a pénteki bejrúti pokolgépes terrorista merényletben haltak meg. A miniszterelnök felajánlotta a lemondását, de az államfő megkérte, hogy maradjon hivatalában.

A legfrissebb adatok szerint nyolcan vesztették életüket a hatalmas robbanásban, és több mint százan megsebesültek. A halottak között van Viszam al-Haszan tábornok, a libanoni belbiztonsági erők hírszerzési főnöke. A libanoni állami hírügynökség jelentése szerint a tábornok gépkocsikonvoja volt a célpontja a pénteki támadásnak, amelyet gépkocsiba rejtett, nagy robbanóerejű pokolgéppel hajtottak végre.

A brit hírügynökség emlékeztetett arra, hogy a tábornok vezette azt a bizottságot, amely a 2005-ben megölt libanoni kormányfő, Rafik Hariri meggyilkolásának az ügyében nyomozott. A tábornok a szíriai Aszad-rendszerrel szemben felsorakozó libanoni ellenzékhez állt közel.

Hírügynökségi beszámolók szerint szombaton a támadás elleni tiltakozásul libanoniak több helyen is utakat zártak le égő autógumikkal a fővárosban és az ország más településeinek környékén. Az állami gyász keretében országszerte zárva maradtak az üzletek és az iskolák, valamint félárbocra eresztették a libanoni zászlókat a kormányépületeken.

A merénylet miatt a kormány szombaton rendkívüli ülést tartott, amelyen a miniszterelnök felajánlotta a lemondását, de az államfő megkérte, hogy maradjon hivatalában. A lemondásra az ellenzék szólította fel Nadzsíb Mikáti miniszterelnököt, mert őt teszik felelőssé a pénteki merényletért. A Március 14. nevű ellenzéki mozgalomhoz tartozó szunnita és keresztény pártok képviselői pénteki tanácskozásuk után kiadott közleményükben leszögezték, hogy Viszam al-Haszan tábornok, illetve az ártatlan emberek haláláért személyesen a miniszterelnököt terheli a felelősség. "Ennek a kormánynak mennie kell, ezért kérjük a miniszterelnököt, hogy nyújtsa be a lemondását" - áll a közleményben. 

A pénteki robbantás elkövetését egyelőre egyetlen szervezet sem vállalta magára. Nem tudni, hogy ki áll a merénylet mögött, és a támadás kapcsolatba hozható-e a szomszédos Szíriában dúló háborúval. A robbantást elítélte az ENSZ Biztonsági Tanácsa, Hillary Clinton amerikai külügyminiszter, valamint az orosz külügyminisztérium, a szíriai kormány, Irán és a Hezbollah is.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.