Valami nem stimmel a fukusimai kutyákkal
A házi kedvencként tartott, elkóborolt kutyáknál hosszan elhúzódó stressztüneteket tapasztaltak japán kutatók, akik a 2011-es földrengés, szökőár és az azt követő fukusimai atomerőmű-baleset hatását vizsgálták.
Tanulmányukban az Azabu Egyetem kutatói elhagyott kutyák viselkedését hasonlították össze: az egyik csoportba a fukusimai körzetből kimentett, magukra maradt kutyák kerültek, míg a kontrollcsoportba a földrengés előtt, 2009-2010-ben befogott kóbor kutyák.
"A hosszú távú gondoskodás és odafigyelés az embereknél és a társaikként velük élő állatoknál is szükségesnek látszik, hogy a katasztrófa pszichológiai hatásait enyhítsük" - írták a kutatók a Scientific Reports című szakfolyóiratban pénteken megjelent tanulmányukban.
Az átélt stressz olyan elhúzódó, mély pszichoszomatikus hatásokat kelthetett, amelyek a viselkedés megváltozásában nyilvánulnak meg a kutyáknál, például a kötődés zavarában és a tanulási képességek romlásában - idézte a tanulmányt a LiveScinece című ismeretterjesztő portál.