Kiskorú lányok milliói maradnak ki az oktatásból
Szerte a világon 75 millió kiskorú lány nem járhat iskolába, ami nemcsak az emberi jogok súlyos megsértését jelenti, hanem a szegénység elleni harcot is megnehezíti - derül ki egy csütörtökön megjelent tanulmányból.
A jelentést a fiatal lányok nemzetközi napja alkalomból tették közzé, amelyet az ENSZ döntése nyomán idén először tartanak meg. A Mert lány vagyok - lányok a világban 2012-ben című dokumentumot a Plan International brit nem kormányzati szervezet készítette. "A becslések szerint világszerte 75 millió lányt fosztanak meg az iskolába járás lehetőségétől, ami az emberi jogok súlyos megsértésének minősül, illetve a lehetőségek óriási pazarlását jelenti" - hívta fel a figyelmet a szervezet.
A jelentés elsősorban a 11 és 15 év közötti lányok helyzetét mutatja be. Egy tanult lány esetében kisebb a valószínűsége annak, hogy nemi erőszak áldozata lesz, illetve annak is, hogy még felnőtté válása előtt férjhez megy és gyereket szül - mutatott rá Nigel Chapman, a Plan International vezetője. A dokumentum kitér arra is, hogy a középfokú oktatásban való részvétel hosszú távon "védelmet biztosít" a HIV-vel, a szexuális zaklatással és az emberkereskedelemmel szemben is.
Kedden Pakisztánban tálibok tüzet nyitottak egy 14 éves kislányra, aki nemzetközi hírnévre tett szert a szélsőségesek rémtetteit bemutató és elítélő blogjával, valamint azzal, hogy síkra szállt a lányok oktatáshoz való jogáért. Malala Juszufzai a Szvat-völgybeli Minagóra városában éppen felszállt az iskolabuszra a tanítási nap végén, amikor a Pakisztáni Tálibok Mozgalmának (TTP) két tagja többször rálőtt. A kislányt a fején és a nyakán, valamint a vállán érte találat. A hírek szerint megműtötték, már nincs közvetlen életveszélyben. A lány azután kezdett el a tálibok ellen kampányolni, hogy a kormány néhány éve tűzszünetet kötött velük, és tulajdonképpen átadta nekik a Szvat-völgy irányítását. A szélsőséges iszlamisták ezután bíróságokat állítottak fel, helyieket végeztek ki, és bezárták a lányiskolákat.