2012. október. 09. 16:31 hvg.hu/bumm.sk Utolsó frissítés: 2012. október. 09. 16:25 Világ

Kettő helyett egy Ipoly-híd épülhet kétszer annyiért

A törvénybe foglalt kettő helyett csak egy Ipoly-híd megépítését javasolja a magyar fél a magyar-szlovák határon. Az viszont az eredeti ár duplájába kerülne - írják szlovákiai lapok.

Az új, egy híd építéséről szóló változatot a projektet vezető magyar fél hétfőn terjesztette be a Nyitra Megyei Önkormányzat képviselői elé - írja a bumm.sk. Milan Belica nyitrai megyefőnök viszont túl drágának találja a hidat, ugyanis az drágább lenne, mint az eredeti tervek szerinti két híd együttvéve: 11,7 millió euróba kerülne. Belica szerint sok kockázatot rejt a projekt, főleg a magas költségek és rövid határidők miatt. Szerinte az Európai Uniós támogatást sem biztos, hogy sikerül megszerezni, ráadásul a magyarországi oldalon még nincsenek is rendezve az érintett terület tulajdonviszonyai tudomása szerint. „Mi szeretnénk megépíteni a hidat, de nem minden áron. Nem olyan áron, ami a kerületnek és adófizetőinek rengeteg pénzébe kerülne,” figyelmeztetett Belica.

Az Érsekújvári járásban található Helemba (Chľaba) és a magyarországi Ipolydamásd közti híd az eredeti, 2009-es költségvetés szerint 5,1 millió euróba került volna, a másik híd Ipolypásztó (Lévai járás, Pastovce) és Vámosmikola között hasonló árban. Most azonban már csak a helembai hídról van szó, az is 11,7 millió euróba kerülne. A másik híd állítólag azért nem épülhet meg, mert a tervezett építési területen védett madarak élnek.

A híd költségeinek 85 %-át szlovák oldalon az EU, 10 százalékát a szlovák állam, 5 százalékát pedig Nyitra megye állná, ez utóbbi részösszeg 205 266 euró. Ám amennyiben mégsem sikerül megszerezni az uniós támogatást, Nyitra megyére költsége 4,1 millió euróra rúgna, amire a megyének nincs pénze. Belica emlékeztetett, hogy egy év múlva véget ér a 2007-2013-as programidőszak, és a magyar fél még mindig nem terjesztette be a szlovák félnek a partneri szerződést, márpedig az idő múlásával egyre kevesebb az esély a pénz lehívására.

A megyei képviselők végül hétfőn megszavazták, hogy október 16-ig a Nyitra Megyei Önkormányzat hivatalának a magyar féllel együttműködve elő kell készítenie a szerződést és a kapcsolódó dokumentumokat. Ha ez meglesz, a képviselőtestület rábólinthat a szerződésre.

A két darab híd megépítéséről pedig már hónapokkal ezelőtt törvényt alkotott a magyar országgyűlés, a múlt héten pedig Robert Fico és Orbán Viktor írt alá államközi egyezményt a közúti kapcsolatok nagymértékű fejlesztéséről. Orbán Viktor rámutatott, hogy ma a szlovák-magyar közös határon 28 helyen van közúti kapcsolat, vagyis átlagosan 24 kilométerenként van összeköttetés, a mostani egyezménnyel azonban célul tűzhető ki az, hogy 90-re nőjön a közúti kapcsolatok száma, s így a jövőben 7,5 kilométerenként lenne összeköttetés a két ország között.

A magyarországi 15 kilométeres határövezetben 366 település található több mint 790 ezer lakossal, a szlovák oldalon pedig ez a szám 543 település és 1 millió 368 ezer lakos. Összesen tehát 2 millió 160 ezer embert érintenek a fejlesztések több mint 900 településen - részletezte a kormányfő. "Mindezzel nagy lökést adunk a térség gazdasági életének" - mondta akkor Orbán Viktor.

Hirdetés