2012. szeptember. 26. 08:58 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 26. 08:57 Világ

Grúz ügyészség: a maffiával szövetkezett a grúz ellenzék

Franciaország a grúz ellenzék és a szervezett alvilág összefogásáról tanúskodó anyagokat adott át a grúz hatóságoknak - közölte a Murtaza Zodoleva grúz államügyész, aki szerint az ellenzék arra szövetkezett a maffiával, hogy megingatja az országot és támadásokat robbant ki az országban a jövő heti parlamenti választások idején.

A grúz média szerdai híradásai szerint az ügyészség kihallgatásra beidézte Georgij Haindravát, a konfliktusok rendezéséért felelős egykori államminisztert a francia csendőrségtől kapott anyagok alapján indított nyomozással összefüggésben.

A tévében közzétették a Párizsból kapott fotókat és videofelvételeket. Ezeken Haindrava és a Franciaországban élő grúz maffiafőnökök 2011 novemberi találkozói láthatók. A grúz hatóságok szerint a megbeszéléseken a kormány megdöntéséről, a maffiafőnökök hatalmának visszaállításáról és alvilági fegyveres csoportok létrehozásáról tárgyaltak.

Georgij Haindrava szerint a felvételek hamisítványok. A volt államminiszter közölte, hogy nem hisz a grúz ügyészségnek, ezért azzal a kéréssel fordult a francia kormányhoz: hivatalosan erősítse meg vagy cáfolja a csendőrség által átadott anyagok hitelességét.

Georgij Haindrava 2004 és 2006 között volt államminiszter. Az elmúlt hat évben nem volt ugyan tagja egyetlen ellenzéki pártnak sem, de keményen bírálta a hatalom politikáját és részt vett minden ellenzéki tüntetésen.

Egy héttel a grúz parlamenti választások előtt kiéleződött a politikai küzdelem Miheil Szaakasvili államfő és az ellenzék, különösen annak vezére, Bidzina Ivanisvili között. A napokban az elnök tekintélyét megtépázó videofelvételek kerültek napvilágra a grúziai börtönállapotokról.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. december. 04. 14:50

Bátonyi Péter, a minisztériumból kirúgott művészettörténész: Nem vagyok hajlandó a főnököm tisztiszolgájának lenni

Hiába vannak tele pénzzel, a tulajdonosi, a beruházói, sőt a tervezői oldalból is hiányzik a műveltségi szűrő, ami alapján el tudják dönteni, mi a jó, és mi a rossz gyakorlat a műemlékileg védett épületek felújításánál – mondja a 41 éves művészettörténész, az Építési és Közlekedési Minisztérium volt kormányfőtanácsosa. Bátonyi Péter a Partizánban elmondta, hogyan ad segítséget a tárca a jogellenes műemlékromboláshoz, és feljelentést is tett. Amióta kirúgták, a magánszférából már kapott megkereséseket, a Tisza Párttól nem. HVG-portré.