Diplomáciai jegyzéket küldött hétfőn Magyarország Örményországnak, amely szerint a kormány érdekelt abban, hogy Jereván előfeltételek nélkül szüntesse meg a két ország diplomáciai kapcsolatainak felfüggesztését. A jegyzék megjelent a budapesti kormány honlapján is, de csak angol nyelven.
A hétfőn elküldött diplomáciai jegyzékkel - amely a kormany.hu oldalon csak angolul jelent meg - a magyar kormány arra az augusztus 31-i örmény jegyzékre adott hivatalos választ, amelyben a kaukázusi ország egyoldalúan felfüggesztette diplomáciai kapcsolatait Magyarországgal.
A rövid válaszjegyzék szerint a budapesti külügyi tárca deklarálja a kormány érdekeltségét abban, hogy előfeltételek nélkül szüntessék meg a diplomáciai kapcsolatok Örményország általi egyoldalú felfüggesztését.
Jereván egyértelmű és gyakorlati lépéseket vár Magyarországtól, nem változott az ország álláspontja - reagált a magyar jegyzékre az Armenpress örmény hírügynökségnek Tigran Balaján, az örmény külügyi tárca szóvivője.
Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője az MTI-nek azt mondta, Budapest nem sok mindent tud már tenni a magyar-örmény diplomáciai kapcsolatok helyreállításához azonfelül, hogy a külügyminiszter levelet írt örmény kollégájának, a Külügyminisztérium pedig jegyzéket intézett az örmény külügyi tárcához.
A főosztályvezető közölte: Magyarország elsősorban diplomáciai csatornákon keresztül kíván érintkezni Örményországgal. "Feltett szándékunk, hogy a diplomáciai kapcsolatok felfüggesztését mielőbb megszüntessük" - mondta. Ugyanakkor világossá tette: a kapcsolatok újrafelvételének ügyében "semmiféle előfeltételnek nincsen helye".
A Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője emlékeztetett: Budapest a kezdetektől fogva kifejtette, hogy az azeri tiszt átadása nem Örményország ellen irányult, "egy nemzetközi jogi kérdést a nemzetközi jog előírásainak megfelelően rendeztünk". Elmondta, Magyarország kifejezte, hogy mély tisztelettel tekint a keresztény Örményországra. Hozzátette, hogy "különösen fontos számunkra a Magyarországon évszázadok óta élő örmény kisebbség". Kitért arra, hogy Martonyi János találkozott az Országos Örmény Önkormányzat vezetőivel, amivel kapcsolatban megjegyezte, "fontos elmondani, hogy a magyarországi örmény kisebbségre a jövőben is számítunk a helyzet megoldásában".
Örményország azután függesztette fel diplomáciai kapcsolatait Budapesttel, hogy a magyar kormány átadta Azerbajdzsánnak egy örmény tiszt budapesti meggyilkolásáért itthon életfogytiglanra ítélt Ramil Safarovot, aki hazaérkezése után azonnal szabadlábra került elnöki kegyelemmel.
A magyar kiadatás világszerte felháborodást okozott az örmények körében, akik több városban - és az örmény fővárosban, Jerevánban is - demonstrációkat szerveztek és magyar zászlót égettek a budapesti kormány döntése ellen tiltakozva. A magyar kormány tagjai korábban többször is azt közölték, hogy Safarov átadásakor a nemzetközi szabályoknak megfelelően jártak el.