2012. szeptember. 21. 15:10 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 21. 14:57 Világ

Timosenko: Janukovics máris elcsalta a választásokat

Julija Timosenko bebörtönzött volt ukrán kormányfő pénteken arra kérte a demokratikus országokat, hogy állítsák meg az általa diktátornak nevezett Viktor Janukovics ukrán elnököt. Felhívásában, amelyet a világ demokráciáihoz, nemzetközi szervezetekhez és minden ukránhoz intézett, az ellenzéki politikus kijelentette, hogy Ukrajnában máris elcsalták az őszi parlamenti választásokat.

Julija Timosenko több mint nyolcoldalas levelét az ukrán média szerint a lánya ismertette egy washingtoni sajtótájékoztatón.

Felhívásában az ukrajnai helyzetet elemezve az ellenzéki politikus azt állította, hogy "Janukovics elnök és családja önkényesen irányítja és kirabolja" az országot - írta a Korreszpondent ukrán hírportál. A volt kormányfő felhívta a demokratikus államokat, hogy még az október 28-i parlamenti választások előtt találjanak módot a "Janukovics-féle diktatúra megfékezésére, még mielőtt a meghamisított választások teljhatalommal ruházzák fel őt".

Timosenko szerint a demokráciáknak a nemzetközi jog lehetőséget ad arra, hogy békés úton véget vessenek véget szuverén államokban működő diktatúráknak. Arra kérte a demokratikus országokat, hogy mielőbb indítsanak nemzetközi korrupcióellenes vizsgálatokat "a diktátorok és környezetük" ellen, zárolják bankszámláikat, kobozzák el törvénytelen úton szerzett vagyonukat, és minősítsék őket "persona non gratának", vagyis nem kívánatos személynek valamennyi demokratikus államban.

Konsztantyin Hriscsenko ukrán külügyminiszter egy pénteki lapinterjúban kijelentette: az ukrán vezetés nem fogja Timosenkót azért szabadon bocsátani, hogy az Európai Unióval aláírja Kijevvel a társulási megállapodást.

A harkivi börtönkórházban felkereste az ellenzéki politikust Tadeusz Mazowiecki, a hivatalos látogatáson Ukrajnában tartózkodó Bronislaw Komorowski lengyel államfő tanácsadója, Lengyelország rendszerváltás utáni első miniszterelnöke.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.