Kikötői munkások sztrájkoltak az új munkatörvénykönyv miatt Portugáliában
Megbénult hétfőn Portugália több kikötője és két fő olajfinomítója is, miután a dolgozók nem vették fel a munkát. Így tiltakoztak a kormányzati megszorító csomag részeként elfogadott új munkatörvénykönyv ellen.
A portugál kikötők dolgozóit tömörítő szakszervezet, az Oficiaismar egyik képviselője a Lusa portugál hírügynökségnek azt mondta, hogy a "kikötők szinte teljesen megbénultak mind a kontinensen, mind pedig a Portugáliához tartozó Madeirán és az Azori-szigeteken". Több óceánjáró hajónak módosítani kellett a megállóhelyét.
A munkabeszüntetés elsősorban Lisszabon, Setubal, Sines ás Aveiro kikötőiben okozott komoly fennakadásokat. A munkavállalók az augusztusban életbe lépett új munka törvénykönyv miatt bizonytalanná vált munkakörülmények és a tervezett létszámcsökkentés ellen tüntettek.
Ezenkívül az ország két fő kőolaj-finomítójában is gyakorlatilag szünetelt a termelés hétfőn, miután az alkalmazottak 90 százaléka nem vette fel a munkát. A Galp portugál energiavállalat dolgozói előreláthatólag szerdáig folytatják a sztrájkot.
A kormány számos megszorító intézkedést hozott, hogy teljesítse az Európai Unió (EU) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által a 78 milliárdos mentőcsomagért cserébe megállapított szigorú költségvetési célokat. A kormányzati lépések miatt egyre nagyobb a társadalmi elégedetlenség: szombaton több százezren vonultak utcára Lisszabonban és 30 másik portugál városban a megszorítások miatt.
Az EU és az IMF éppen múlt héten egyezett bele abba, hogy enyhít a Portugália megsegítésének feltételéül szabott költségvetési feltételeken: a 3 százalékos államháztartási hiányt a tervezetthez képest egy évvel később, 2014-ben kell csak teljesítenie az országnak.