Megoldódik a gerilla-kérdés a kolumbiaiak többsége szerint
A kolumbiaiak jelentős része támogatja, hogy béketárgyalást kezdjenek a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) nevű baloldali gerillaszervezettel. A hír magasba repítette Juan Manuel Santos elnök népszerűségét egy friss közvélemény-kutatás szerint.
A megkérdezettek 77 százaléka támogatja Santos döntését arról, hogy a kormány béketárgyalásokba kezd a marxista lázadókkal, míg 23 százalék ellene van – derül ki az Ipsos Napoleon Franco nevű intézet felméréséből.
Az elnök megítélése nagyot javult a tárgyalások bejelentése után: népszerűsége 60 százalékon áll most, júliusban még 18 százalékkal alacsonyabb volt ez a mutató.
A kolumbiai kormány októberben előbb Norvégiában majd Kubában kezd tárgyalásokat a FARC-al. Az egyeztetések kimenetelét illetően a lakosság 54 százaléka derűlátó, míg 41 százalék pesszimista - derült ki az 1200 ember bevonásával készült felmérésből.
Megosztottak a kolumbiaiak a békeegyeztetések ritmusával kapcsolatban: 42 százalék várja azt, hogy az országban nem lesznek változások a következő hat hónapban, 36 százalék szerint javulni, 22 százalék szerint viszont rosszabbodni fog a helyzet.
A FARC tagjai 1964 óta folytatnak fegyveres harcot a kolumbiai állam ellen, a gerillaszervezet tagjai az országot borító őserdőkbe fészkelték be magukat. Nagyjából tízezer fegyveresről van szó, de harci erejüket alaposan megtépázta mostanra a kolumbiai hadsereg amerikai támogatást élvező offenzívája. A FARC ma már nem képes átfogó hadműveletekre a kormány ellen, de az utóbbi időben érzékeny csapásokat mértek a gazdasági infrastruktúrára, például olajkitermelő berendezéseket rongáltak meg.
Korábban egy másik, kisebb gerillacsoport, a 2500 ezer fős Nemzeti Felszabadítási Hadsereg (ELN) is jelezte, hogy részt venne a béketárgyalásokon.