A törpe háromujjú lajhárra vár a legzordabb jövő
Nemzetközi természetvédő csoportok kedden bemutatták a világ száz legveszélyeztetettebb állat-, növény- és gombafajának listáját, és azonnali cselekvésre szólítottak fel védelmükben.
A Tarzan kaméleon, a törpe háromujjú lajhár, a vietnami antilop és a kanalas partfutó (Eurynorhynchus pygmeus) is a világ legveszélyeztetettebb fajai közé tartoznak, amelyeket a dél-koreai Csedzsu szigeten rendezett konferencián mutattak be jelentésükben a természetvédelmi szervezetek. Ez az első alkalom, hogy a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) fajmentő bizottságának több mint nyolcezer kutatója dolgozott együtt, hogy létrehozzák a száz állat-, növény- és gombafajt felsoroló listát.
"A társadalom és a fajfenntartó mozgalmak egyre inkább a +mit tesz értünk a természet+ trendjét követik, amely keretében a fajokat és élőhelyeiket az alapján értékelik és rangsorolják, hogy milyen hasznot hajtanak az embereknek. Ez jelentősen megnehezíti a Föld leginkább veszélyeztetett fajainak védelmét" - hangoztatta Jonathan Baillie, a Zoológusok Londoni Társaságának (ZSL) igazgatója.
A listában felsorolt száz állat és növény 48 országból származik, ezek fognak elsősorban eltűnni a Földről, amennyiben a jövőben semmi sem történik védelmük érdekében - olvasható a kongresszus honlapján.
A törpe háromujjú lajhárra (Bradypus pygmaeus) vár a legzordabb jövő. Ez az állat csakis a Panama partjaitól 17 kilométerre lévő Escudo-szigeten él meg. Hasonlóan veszélyeztetett az alig néhány éve felfedezett Tarzan kaméleon, amelynek természetes élettere mindössze tíz négyzetkilométer Madagaszkár szigetén.
"Minden felsorolt faj különleges és pótolhatatlan. Ha eltűnnek, nincs az a pénz, amely visszahozhatja őket. Mégis, ha azonnal cselekszünk, megadhatjuk nekik a túlélés lehetőségét. Ehhez azonban szükség van az erkölcsi és morális hozzáállásra, mely szerint minden fajnak veleszületett joga van a létezésre" - fejtette ki Ellen Butcher, a ZSL munkatársa, a tanulmány társszerzője.
A hanyatlás hátterében egyértelműen az emberi tevékenység áll, a szakértők szerint azonban szinte minden esetben elkerülhető a fajok kihalása, ha megfelelő mértékben összpontosítanak a megmentésükre tett erőfeszítésekre. Hasonló eredményeket lehet elérni, mint például a Przsevalszkij-ló vagy a púpos bálna esetében, amelyeket sikerült megmenteni a kihalástól.