Még nem végzett ígéreteinek megvalósításával, ezért szavazzanak neki bizalmat a folytatásra. Ez volt Obamának és támogatóinak legfőbb üzenete a csütörtökön zárult Demokrata Nemzeti Konvención, ahol a Foo Fighters rockzenekarnak és bin Ladennek is nagy szerep jutott. A jelszó: előre.
Pénteken, fél nappal a Demokrata párt jelölőgyűlésének lezárulása után az amerikai újságok címlapjain a friss munkanélküliségi adatok szerepeltek fő helyen. A munkanélküliség tovább csökkent, de a vártnál kisebb mértékben, jelenleg 8,1 százalékon áll. A hír mintha csak rákontrázott volna a hivatalban lévő amerikai elnök helyzetére, amit a New York Times jegyzete úgy foglalt össze, hogy sikeresebb volt, mint az ellenfelei állítják, de kevésbé volt sikeres, mint amennyire magát láttatnia kellene a választókkal.
Talán nem véletlen, hogy éppen ezért az eddigi kampányának, és a demokrata konvención elhangzott beszédeknek a legfőbb üzenete a „nem állunk meg félúton”. Vagyis, hogy a súlyos örökség eltakarítására, az ígérek beváltására az elmúlt négy év nem volt elég, de az irány jó, ezért kell újra bizalmat szavazni az elnöknek, hogy beteljesítse ígéreteit.
Az új jelszót hirdették a charlotte-i demokrata konvenció résztvevői is, akik most Forward (tovább, előre) feliratú táblákat lóbáltak a fejük fölött Hope és Change-transzparensek helyett. "A problémáink megoldhatók, a kihívásoknak meg lehet felelni. Az út, amelyet mi ajánlunk, lehet, hogy nehezebb lesz, de egy jobb helyre fog elvezetni. Azt kérem önöktől, hogy válasszák ezt a jövőt!" - fogalmazott Obama az MTI szerint.
Az elnök beszéde a kommentárok szerint nem volt történelmi, ellenben konfrontatív, inkább a saját bázist megerősítő, mint a bizonytalanokat megszólító. Obama megismételte a republikánusokkal szembeni vádat, miszerint továbbra sem egyértelmű, hogy mivel akarnák kezelni a problémákat, a szerintük mindenre alkalmas adócsökkentésen túl.
Bin Laden is szerepet kapott
Obama beszédénél többre értékelték a kritikusok Michelle Obama first ladynek, és Bill Clinton volt elnök szónoklatait. Clinton a középen állókhoz is intézte szavait, emlékeztetve őket Obama konstruktív politikájára, amibe republikánus minisztereket is bevett. Michelle Obama pedig szenvedélyes, már-már szirupos beszédben méltatta hétköznapok hőseit, és saját férjének mindennapi erőfeszítéseit, ennek hatását családjukra. Az érzelmek csütörtökön is uralták a pódiumot: Obama szerelmi vallomással kezdte beszédét, majd a lehető legjobb alelnöknek nevezte Joe Bident, aki nem okozott meglepetést azzal, hogy szintén újra indult pozíciójáért.
Amint az várható volt, bin Ladennek is nagy szerep jutott a demokraták jelölőgyűlésén. Obama és támogatói valóban kijátszották a terroristavezér megölésének kártyáját, ami bizonyítja a hivatalban lévő elnök elkötelezettségét az Amerikát valóban fenyegető erők leküzdésére, miközben Romney leragadt a hidegháborúnál, és azt gondolja, hogy Oroszország Amerika elsőszámú ellensége - miként azt Obama kifejtette. Az elnök azt is kijelentette, hogy amíg csak ő lesz a hadsereg főparancsnoka (elnökként), addig a világ legerősebb haderejét fogják fenntartani.
"Bin Laden halott, a General Motors él" – Joe Biden saját korábbi bon motjának megismétlésével összegezte Obama sikerességét. Bin Laden mellett ugyanis az autóipar – a valóságban két zászlóshajó, a General Motors és a Chrysler - megmentése volt a másik adu a demokraták kezében. Már csak azért is, mivel Romneyről tudott, hogy ezt a lépést nem tette volna meg.
Mennek tovább
A konvención elfogadták a Moving America Forward nevű választási programot is, mely a legfontosabb demokrata célkitűzéseket tartalmazza. Ebben szerepel többek közt a nők biztonságos abortuszhoz való joga, a melegházasság egyenjogúsítása, a medicare és az Obama-féle egészségügyi reform megőrzése.
A konvenciót közfelkiáltással szavaztatták meg arról, hogy visszakerüljön a dokumentumba Jeruzsálem Izrael fővárosaként való elismerése és Isten neve, melyek 2008-ben kerültek ki a választási programból. Mindkét kérdés elfogadásra került, habár a szavazáskor feltűnően hangosak voltak a „no”- pártiak, így a lépés némiképp fentről eldöntöttnek tűnt.
A Jeruzsálem-ügyi pálfordulásért külön is megkapták a magukét a demokraták a republikánusoktól, akik szerint Obamának el kellene végre döntenie, hogy akkor pontosan mi az álláspontja ebben a kényes külpolitikai kérdésben. A konvenciót kritika érte azért is, amiért a rendezvény menet közben egy kisebb befogadóképességű zárt helyre költözött át. A hivatalos indok szerint viharveszély miatt, a kritikusok szerint azért, mert féltek, hogy nem fog megtelni az eredetileg kiszemelt 65 ezer fős Bank of America stadion, ezért kellett a 15 ezer férőhelyes Time Warner Cable Arenába áttenni a beszéd helyszínét.
A demokrata konvención a született feleség Eva Longoria mellett színpadra lépett Scarlett Johannson színésznő, és koncertet adott a Foo Fighters. A konvenció hűségesküjét pedig Gabrielle Giffords mondta, az a politikusnő, akit 2011 januárjában egy fejbelőtt egy elmebeteg. A még mindig sántító és nehezen beszélő, képviselőségétől visszavonult Giffordst hatalmas ováció fogadta.
A Washington Post beszámolója szerint euforikus hangulatban, konfettizáporral zárult a jelöltállító konvenció a Time Warner Cable Arenában, ahová sokan be sem fértek. A mérések alapján még mindig Obama az esélyesebb. Kérdés, hogy az új ciklus végére egymillió munkahelyet ígérő elnök dolgát mennyire könnyíti meg a következő hónapokban a munkahelyek számának alakulása. A legfrissebb, kevésbé rózsás adatokat közlő lapok erre az összefüggésre legalábbis nem mulasztottak el rávilágítani.