Öt ország Greenpeace-aktivistái zárták le szerdán délelőtt a moszkvai Gazprom központot. Egy magyar környezetvédőt is elvittek a rendőrök. A nemzetközi környezetvédő szervezet aktivistái augusztus végén előbb a Gazprom Prirazlomnoje nevű platformját ostromolták meg a Kara-tengeren, majd pár nap múlva hozzákötözték magukat és csónakjaikat az Anna Ahmatova hajó horgonyláncához, így az nem tudta elszállítani a munkásokat a Pecsora-öböl térségében lévő orosz olajplatformhoz.
A tüntető aktivisták azt követelik, hogy a cég végleg hagyjon fel a sarkvidéki olajfúrási terveivel. A Greenpeace Hungary Facebook-oldalán azt közölte, a helyszínen az aktivistákkal van egy magyar lány is. A lányt később másokkal együtt elvitték a rendőrök. A Greenpeace-akció egyik orosz résztvevője, akinek sikerült szabadon távoznia, név nélkül nyilatkozva elmondta az MTI-nek: a rendőrség szinte azonnal közbelépett, hogy megakadályozza a tiltakozást, amely az északi Barents-tengeren végrehajtott akciójuk folytatása volt.
Az aktivisták közül többen jegesmedvének öltöztek, a Greenpeace ugyanis azért követeli a sarkvidéki olajfúrások leállítását, hogy így védje meg az élőhelyük elpusztulásától a jegesmedvéket. A szervezet egy ezzel kapcsolatos petícióhoz is gyűjt aláírásokat.
A Greenpeace aktivistái ezúttal eltorlaszolták a Gazprom moszkvai székházához vezető gépkocsibejáratot. Odaláncolták magukat a kerítéshez, ezért a rendőrök csak üggyel-bajjal tudták őket eltávolítani. A Ne öld meg a medvéket feliratú táblákat mutató, jegesmedvének öltözött fiatalok többségét elvitték a rendőrök, ahol elvették tőlük mobiltelefonjaikat, ezért egy ideig nem sikerült kapcsolatba lépni velük.
Az orosz környezetvédő szerint a kihallgatást követően az aktivisták ellen még szerdán szabálysértési eljárást indíthatnak. A közigazgatási bíróság pedig a júniusban jelentősen megszigorított gyülekezési törvény alapján akár több tízezer rubeles büntetést is kiróhat rájuk. Ennek kifizetését azonban a Greenpeace magára vállalja.
A környezetvédő elmondta, hogy addig folytatják akcióikat, amíg az orosz állami gázmonopólium nem hajlandó a párbeszédre a nemzetközi környezetvédő szervezettel a sarkvidéki környezet megóvása érdekében.