2012. szeptember. 03. 19:55 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 03. 19:42 Világ

Éhségsztrájkba kezdett egy orosz jogvédő

Éhségsztrájkot kezdett az egyik orosz jogvédő vasárnap, hogy így tiltakozzon az államfő mellett működő emberi jogi tanács új tagjainak kiválasztása ellen. Alekszandr Brod hétfőn azt mondta, hogy ő maga sem pártolja ezt a módszert, de kifogyott az eszközökből.

Az úgynevezett Moszkvai Emberi Jogi Iroda igazgatóját nem jelölték a testületbe, amelynek megújítása folyamatban van. A 13 megüresedett helyre 86 jelölt van.

Brod a Társadalmi Kamara moszkvai székházát választotta akciója színhelyéül, és ott az államfői tanácsadó testület, az Emberi Jogi Tanács azonnali összehívását követelte. A kamarának az állampolgárok érdekeinek és jogainak védelmét kell biztosítania az orosz végrehajtó hatalomban.

Brod azt kifogásolja, hogy az elnöki tanácsadó testületben átláthatóság helyett klán-rendszer és tekintélyelvű vezetés uralkodik. A jogvédő a sztálini módszerekkel hasonlította össze a kiválasztást, amelyben a "mieinkre és idegenekre", valamint a "méltókra és nem odavalókra" való kategorizálás elve érvényesült.

Az új tagjelöltek kiválasztásánál szerinte rá kellene bízni a társadalomra, kit tart alkalmasnak. Mihail Fedotovot, az Emberi Jogi Tanács jelenlegi elnökét sokkolta a hír a jogvédő éhségsztrájkjáról, de közölte: nem tudja befolyásolja a jelöltek kiválasztását végző munkacsoport döntését.

Az államfő mellett működő emberi jogi tanácsadó testület 1993 óta létezik. Borisz Jelcin, az Oroszországi Föderáció első elnöke bizottságként hozta létre. Azóta több neves jogvédő állt az élén, tagjai között ugyancsak ismert jogvédők, jogászok és közéleti személyiségek voltak.

A testületből összesen 17-en távoztak tavaly december óta, a parlamenti választási visszaélések miatt kirobbant több tízezer fős tiltakozó akciók és a társadalmi elégedetlenség hatására. A márciusi elnökválasztás után egyre több tag vált ki, mivel nem kívántak Vlagyimir Putyinnal együtt dolgozni, akinek politikájával nem értenek egyet.

Közöttük volt Ljudmila Alekszejeva, a legrégebbi független orosz jogvédő szervezet, a moszkvai Helsinki-csoport vezetője is, aki augusztusban fontolóra vette visszatérését. 

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.