Világ hvg.hu 2012. augusztus. 31. 17:07

Alkotmánymenetet tartanak szlovákiai magyarok

Utcára vonulnak a szlovákiai magyarok szeptember 1-jén a kettős állampolgársági törvény ellen. Eddig ugyanis közel háromszázan (köztük 25 magyar) vesztették el szlovák állampolgárságukat a jogszabály miatt, amit támadnak Brüsszelben, Strasbourgban és a kassai alkotmánybíróságon is. A jogaikért küzdőket támogatja Lomnici Zoltán volt magyar legfőbb bíró, illetve New York állam egykori kormányzója, George Pataki is.

Miközben az erdélyi magyarság a közelmúlt legnagyobb magyar tüntetésére készül szeptember 1-jén Sepsiszentgyörgyön a Székely Mikó Kollégium – börtönbüntetésekkel súlyosbított – visszaállamosítása ügyében, egy ugyanazon a napon Kassán tartandó demonstrációra készülnek szlovákiai magyarok is.

A kassai magmozdulás várhatóan nem lesz tömegdemonstráció, annak ellenére, hogy a felvidéki magyarságot is sújtó kettős állampolgársági törvény visszavonása érdekében szervezik. Annak, hogy mégis lesz tüntetés, viszonylag egyszerű a magyarázata: Kassa a szlovák alkotmánybíróság székhelye, szeptember 1. a szlovák alkotmány napja, a vitatott kettős állampolgársági törvény sorsa pedig a szlovák alkotmánybíróság kezében van.

A magyar kettős állampolgársági törvényre válaszul meghozott szlovák ellentörvény 2010 nyarán lépett életbe, a korábbi állampolgársági törvény módosításával. Azóta közel háromszázan vesztették el emiatt szlovák állampolgárságukat, közülük 25-en magyarok. A legismertebb eset minden bizonnyal a 100 éves Tamás Ilonáé és lányáé, Tamás Anikóé. Mindkettőjüknek vissza kellett adniuk szlovák papírjaikat, Tamás Anikó pedig néhány hete elhunyt, sokak szerint az esettel járó hatósági vegzatúra miatt. Az életvitelszerűen Szlovákiában élőknek az állampolgárság elvesztése komoly kellemetlenséggel jár ugyanis, mivel automatikusan érvénytelenné válik összes szlovák iratuk, továbbá elveszítik az őket megillető jogokat. Legutóbb a magyar állampolgárságot megszerző Fehér István kapott pénzbírságot azért, mert nem tett eleget dokumentumai beszolgáltatásának.

A törvényt az azóta megbukott Radicová-kabinet idején sem sikerült megváltoztatni. Módosítását akkor a koalíciós Egyszerű Emberek párt képviselői is leszavazták, ám idén nyáron már ők dolgoztak ki módosító javaslatot a törvény megváltoztatására. Az Egyszerű Emberek nemcsak az állampolgárságot elvesztő rendelkezést szüntetnék meg, hanem vissza is adnák az állampolgárságot mindenkinek, aki eddig elvesztette, de megfelel a szlovákiai kötődését bizonyító kritériumoknak.

Több fronton támadják

A hatalomra visszatérve Robert Fico a törvény megváltoztatását ígérte azért, hogy az „ne károsítsa” a más ország állampolgárságát felvevő szlovákokat. Idén áprilisban azonban kijelentette, hogy a magyarok vonatkozásában nem módosul a jogszabály, amíg Magyarországnak érvényben van saját kettős állampolgársági törvénye. Robert Kalinák belügyminiszter korábban szintén azt ígérte, hogy első rendelkezéseik között lesz a törvény megváltoztatása. Ez azonban nem történt meg, bár az új tervezetet várhatóan még 2012-ben benyújtják, miközben szlovák-magyar vegyesbizottság is egyeztet róla.

Fico és Kalinák választási plakáton. Egyelőre nem tágítanak állampolgárság-ügyben.
null

A szlovák törvényhozás mellett az alkotmánybíróság is ítéletet mondhat a jogszabály felett, ezt kérte ugyanis 2011 szeptemberében a pozsonyi parlament 30 képviselője, köztük a Bugár Béla vezette Most-Híd párt tagjai. Az alkotmánybíróság idén júliusban további eljárásba utalta a beadványt, ugyanakkor elutasította az indítvány azon részét, amely előzetes intézkedésként, az eljárás idejére felfüggesztette volna a törvény érintett részeit. A beadvány azzal érvel a törvény ellen, hogy az ország alkotmánya kimondja: akarata ellenére senkit nem foszthatnak meg szlovák állampolgárságától.

Strasbourgban is elítélhetik a szlovák törvényt, mivel több, állampolgárságát elvesztő ottani magyar is az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult. Az Emberi Méltóság Tanácsa nevű magyarországi szervezet, élén Lomnici Zoltánnal, a legfelsőbb bíróság korábbi elnökével jogsegélyt biztosít az állampolgárságuk elvesztése miatt Strasbourghoz fordulóknak. Lomnici egy nyári rendezvényen azt is bejelentette, hogy az Európai Bizottsághoz is beadványt nyújtanak be, melynek befogadása esetén Brüsszel kötelezettségszegési eljárást indíthatna Szlovákia ellen.

Lomnici, Pataki és a székelyek

A kettős állampolgársági törvény ellen tiltakozók június elejéig 18 ezer aláírást gyűjtöttek össze a törvény megváltoztatása érdekében, amit egy rúd szlovák és magyar kolbász kíséretében el is juttattak Robert Kalináknak. Az aláírásgyűjtést koordináló petíciós bizottság tagjai közt megtalálható az állampolgárságát elvesztett Boldoghy Olivér és Gubík László, valamint Berényi József, az MKP elnöke is. Az aláírásgyűjtés lezárulása után a bizottság a kettős állampolgárság intézményét szorgalmazó munkacsoporttá alakult, és ebben a minőségükben hirdették meg a szombati kassai alkotmánymenetet.

Lomnici Zoltán az állampolgárságukat elvesztők segítőjeként exponálta magát
Kovács Tamás, MTI

A szombati felvonulás 14.30-kor indul a Szent Erzsébet-dóm elől az alkotmánybíróság épülete elé, ahol 30-40 perces demonstráció veszi kezdetét. Fel kívánják szólítani az Alkotmánybíróságot, hogy legyen valóban az alaptörvény őre. A szervezők arra kérik a résztvevőket, hozzák magukkal az alkotmány egy-egy példányát, s ennek magasba emelésével tegyék hangsúlyosabbá követelésüket – írja a Bumm.sk. Az esemény szervezői pár száz fő részvételére számítanak.

Gubík László szervező a felvidéki lapnak elmondta, az alkotmánymeneten részt vesznek azok, akik hozzá hasonlóan elvesztették szlovák állampolgárságukat, miután nyíltan felvállalták a magyar felvételét, továbbá ott lesz Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke is. A demonstráción a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó-tüntetés szervezőinek támogató levelét is felolvassák majd. A Bumm.sk értesülései szerint George Pataki, New York állam korábbi kormányzója is támogatásáról biztosította az alkotmánymenetet.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?