Áll a bál a holokauszt-túlélők visszakért támogatása körül
A magyar kormány és a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) visszautasítja a Claims Conference kijelentéseit, amelyek szerint a kormány megszegte volna a szavát - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM). A közleményben felszólítják a szervezetet, hogy tartózkodjon a közvélemény és a külföldön élő, a magyar állam által támogatott holokauszt-túlélők megtévesztésétől.
A KIM az amerikai szervezet alelnökének bírálatára reagált, amelyet Greg Schneider azután fogalmazott meg, hogy a KIM hétfőn tudatta: Magyarország visszakéri a Claims Conference-től a szabálytalanul felhasznált állami támogatást, mert az amerikai társaság nem számolt el a holokauszt túlélőinek adott pénzzel.
Greg Schneider, a náci üldöztetés utáni kárpótlásokkal foglalkozó szervezet alelnöke ezután azt nyilatkozta, ez volt az első alkalom a Claims Conference 62 éves fennállása alatt, hogy egy ország megszegte a szavát, amikor fizetnie kellett volna. A Claims állítása szerint a magyar kormány nem utalt el nekik 5,6 millió dollárt, amelyet egy korábbi megállapodás szerint meg kellett volna kapniuk, ám 2010-ben, amikor a Fidesz-kormány került hatalomra, az összeget visszatartották.
A Claims Conference azt tudatta, hogy 400 oldalas jelentést küldött el a magyar félnek, amelyben feltüntette mindazon holokauszt-túlélőket, akik pénzt kaptak, és azt is, hogy mekkora összeget.
A KIM közleménye szerint Magyarország és a Mazsök célja, hogy a Claims Conference-vel való elszámolási vitától függetlenül a túlélők ne szenvedjenek hátrányt, és mielőbb megérkezzenek a juttatások a jogosultakhoz.
A minisztérium szerint ennek jelenleg egyetlen akadálya, hogy a Claims Conference nem tud a Mazsökkel elszámolni az általa felhasznált állami támogatással, így a magyar államháztartási törvények értelmében törvénytelen lenne minden további támogatás folyósítása, és kötelezni kell a szervezetet a támogatás visszafizetésére.
"Valótlan a szervezetnek az az állítása, hogy (...) minden pénzügyi elszámolásnak eleget tett. A szervezet által küldött jelentések hiányosak, gyakran átláthatatlanok, szabálytalanok, amely hibákra a szervezet figyelmét Magyarország több alkalommal felhívta" - írta a tárca.
A KIM ugyancsak valótlannak tartja a Claims azon közlését is, hogy a "holokauszt-túlélők ezrei lesznek megfosztva a támogatástól", Magyarországnak követelése nem a túlélőkkel, hanem a Claims Conference-szel szemben van.
A tárca közleményében azt írta: a szervezet a szabályos pénzügyi elszámolás helyett, hazug állításokkal próbálja Magyarország hírnevét rontani.
Magyarország visszautasítja Greg Schneidernek azt az állítását is, miszerint Magyarország "megszegte a szavát". Magyarország minden, a holokauszt-túlélők támogatására vállalt kötelezettségének eleget tett, eleget tesz, a törvények betartásától és betartatásától azonban nem tud és nem kíván eltekinteni - olvasható a tárca kommünikéjében.
A KIM korábbi tájékoztatása szerint 2007-ben kötött szerződést az akkori kormány és a Mazsök, ennek értelmében öt éven keresztül összesen 21 millió amerikai dolláros támogatást ad a magyar állam a holokauszt magyar származású túlélőinek. A Mazsök a külföldön élő holokauszt-túlélőknek járó támogatás kifizetésébe a Claims Conference-t is bevonta az akkori oktatási miniszter, Hiller István engedélyével.
Felhívták a figyelmet arra: a megállapodás értelmében a magyar állam 2009-ig összesen 12,6 millió dollárt átutalt a Mazsöknek, kétharmadát a Claims Conference kapta meg, hogy ossza szét a külföldön élő magyar származású túlélők közt, de ezzel az összeggel a szervezet a mai napig nem számolt el szabályosan, annak ellenére, hogy 2010 májusa óta a KIM és a Mazsök többször kérte a beszámolót.
Utaltak arra, hogy a Claims Conference által eddig benyújtott jelentésből nem lehet azonosítani a támogatásra jogosultak személyét és jogosultságuk jogalapját sem. A jelentés nem alkalmas arra sem, hogy ellenőrizni lehessen annak valóságát, az viszont kiderül a beszámolóból, hogy a pénzek elosztása korántsem volt egyenlő, ami a Magyarországon élő holokauszt-túlélőkre nézve hátrányos megkülönböztetést jelentett - fűzték hozzá.
A magyar állam a 2011-es juttatások (4,2 millió dollár) kifizetését is szerződésszerűen teljesítette, az új szerződés megkötését követő néhány napon belül átutalta a Mazsöknek, és azóta is ott van a Mazsök számláján, mivel a Claimsnek nem utalta tovább a korábbi támogatásokról elmaradt elszámolások miatt - írták.