2012. augusztus. 27. 16:21 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 27. 16:13 Világ

Elektronikus bilincset kaphatnak a szlovák rabok

Belátható időn belül gyakorlattá válhat Szlovákiában az elektronikus bilincsek alkalmazása, amennyiben sikerül előteremteni a rendszer kiépítéséhez szükséges anyagiakat.

Az elektronikus bilincs lehetsges szlovákiai bevezetéséről Tomás Borec szlovák igazságügyi miniszter beszélt a cseh kollégájával közösen tartott hétfői sajtótájékoztatóján, miután Pavol Blazek pozsonyi látogatása során megosztotta vele a berendezés tesztelése alatt szerzett csehországi tapasztalatokat.

Csehországban nemrégiben kezdték meg az elektronikus bilincsek gyakorlatban való tesztelését. Jelenleg 25 elítélt bevonásával teszik próbára műszaki megbízhatóságukat. Daniel Volák cseh igazságügyi államtitkár szerint a rendszer fő hozadéka az alacsonyabb fenntartási költségekből adódik.

Azt mondta, míg egy börtönben lévő rab napi közel 40 eurójába kerül a cseh államnak, addig az elektronikus bilinccsel ellátott házi őrizetes esetében ez 6,6 eurót tesz ki. Hozzátette, a tesztelés költségei a 25 elítélt esetében 20 ezer euróra rúgtak.

Borec szerint az elektronikus bilincs jövőbeni alkalmazása csökkentheti a szlovák börtönök túlzsúfoltságát és fenntartási költségeit. "Ma az államnak napi 36 eurójába kerül egy elítélt Szlovákiában, a különbség tehát meglehetősen markáns" - mondta.

Szerinte bár egyelőre - a rendszer kiépítésének anyagi vonzatai miatt - kérdéses, mikortól alkalmazzák majd az elektronikus bilincseket, de "olyan életképes elképzelésről van szó, amelyet a tárca alkalmazni akar, és bízik benne, hogy hamarosan megtalálják az ehhez szükséges anyagi fedezetet is". Megjegyezte: a rendszer tesztelésének folyamata belátható időn belül elkezdődhet.

Szlovákiában 19 büntetés-végrehajtási intézmény működik, ezekben jelenleg több mint 11 ezer rabot tartanak fogva. Az intézmények túltelítettsége átlagban már huzamosabb ideje 10 és 15 százalék között mozog. A házi őrizet intézményét 2007-ben vezették be, ám kihasználtsága egyelőre alacsony, az elmúlt 5 évben 169 vádlottra róttak ki ilyen büntetést.

A szaktárca vezetése az elektronikus bilincs jövőbeni bevezetésétől többek között ennek az aránynak a javulását is várja. A házi őrizetesek elektronikus megfigyelésének módjait szabályozó - kidolgozás alatt álló - jogszabály-tervezet hatástanulmánya szerint az elektronikus bilincs évi 500 börtönhelyet takaríthatna meg.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.