Hivatalos: svájci kutatók exhumálják Arafat holttestét
Egy svájci kutatóintézet megerősítette pénteken, hogy munkatársai vizsgálják majd meg a nyolc éve elhunyt Jasszer Arafat holttestét. Felmerült nemrég ugyanis a gyanú, hogy a néhai palesztin vezetőt megmérgezték.
A lausanne-i egyetemi kórház radiofizikai intézetének szóvivője, Darcy Christen közölte, hogy az intézet augusztus elején kapott felkérést a Palesztin Nemzeti Hatóságtól a vizsgálatra. Ebbe beleegyezett Arafat özvegye is.
A szóvivő szerint az intézet kutatói a következő napokban utaznak Ciszjordániába, ahol találkoznak a Palesztin Hatóság képviselőivel, és felkeresik Arafat mauzóleumát, hogy felmérjék, milyen feltételek állnak rendelkezésre a vizsgálat elvégzéséhez. A második rámalláhi útjuk során vizsgálják meg, hogy polóniummal fertőzött-e a tetem.
Darcy Christen hangsúlyozta, hogy szorít az idő, és nem hónapok, hanem hetek kérdése a vizsgálat elvégzése, mivel 138 naponként kétszeresére csökken annak a valószínűsége, hogy polónium nyomaira bukkannak a földi maradványokban. Arafat halála, 2004. november 11-e óta több mint húsz ilyen ciklus telt el.
A palesztin vezető 75 éves korában, 2004 októberében lett súlyos beteg Rámalláhban. Onnan szállították egy Párizs melletti katonai kórházba, ahol november 11-én meghalt. A francia orvosok tiszteletben tartották a család kérését, és fel sem boncolták. Az akkori szűkszavú orvosi jelentés szerint a politikus halálát "masszív agyi vérzés" okozta.
Az al-Dzsazíra arab televízió svájci laboratóriumi vizsgálatokra hivatkozva július elején közölte azt a feltételezést, hogy Arafatot polóniummal megmérgezték. A dokumentumfilm szerint laboratóriumi elemzéseket az elhunyt személyes tárgyairól származó DNS-mintákon végezték, állítólag azokon jelentős mennyiségű polóniumot találtak. A szakemberek azonban hozzátették: csak a földi maradványok átvizsgálása hozhat bizonyosságot az ügyben.